| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | PURE |
| Model | 52123-11-40G |
| Chipset | AMD B850 |
| CPU Support | AMD Socket AM5 Processors |
| Ryzen 9000 Series | |
| Ryzen 8000 Series | |
| Ryzen 7000 Series | |
| Memory Slots | 4x DIMM |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Channels | Dual Channel |
| Max Memory Capacity | 256GB (4x 64GB) |
| Max Memory Speed | Up to 8000 MHz (OC) |
| PCIe 5.0 | 1x PCIe 5.0 x16 |
| PCIe 4.0 | 1x PCIe 4.0 x4 in x16 slot |
| 1x PCIe 4.0 x2 in x16 slot | |
| Display Outputs | 1x DisplayPort |
| 1x HDMI | |
| Audio Codec | Realtek ALC897 |
| Channels | 7.1 Channel HD Audio |
| LAN | Realtek RTL8125BG 2.5 Gigabit Ethernet |
| WiFi & Bluetooth | M.2 WiFi 7 Module |
| WiFi 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be | |
| Dual Band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) | |
| Bluetooth 5.4 | |
| Front USB Headers | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 2x USB 2.0 Type-A | |
| Rear Ports | 1x DisplayPort |
| 1x HDMI | |
| 1x RJ45 | |
| 2x WiFi Antennas | |
| One-click Flash BIOS Button | |
| 4x USB 2.0 Type-A | |
| 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A | |
| 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C | |
| 6x Audio Jacks | |
| M.2 Slots | 1x PCIe 5.0 |
| 2x PCIe 4.0 | |
| SATA Ports | 4x SATA |
| Size | ATX |
| Dimensions | 305mm x 244mm |
| Debug LED Indicators | DRAM: Yellow |
| CPU: Red | |
| GPU: White | |
| Boot: Green | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | No |
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 W AMD B850 Ryzen Socket AM5 Whit...
In stock with WootwareR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
In stock with WootwareR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
Sapphire 52123-01-40G NITRO+ B850M WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
Gigabyte B850 AORUS ELITE WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Des...
Stock Coming SoonR5,999.00
R4,999.00
Save: R 1,000!
MAXSUN Terminator B850M PRO II WiFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Mi...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,799.00
Save: R 1,200!
Sapphire 52123-04-40G PULSE B850M WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ...
In stock with WootwareR3,649.00
R2,799.00
Save: R 850!
Gigabyte B850 EAGLE WIFI6E AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,799.00
R3,999.00
Save: R 800!
ASUS ROG STRIX B850-E GAMING WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,999.00
Save: R 3,000!
ASUS ROG STRIX B850-F GAMING WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX D...
In stock with WootwareR9,799.00
R6,199.00
Save: R 3,600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,399.00
Save: R 2,600!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
























