Gigabyte Radeon RX 9070 GAMING OC GV-R9070GAMING OC-16GD 16GB GDD...
In stock with SupplierR15,456.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | Radeon RX9000 Series |
| Model | 11349-02-20G |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Stream Processors | 3584 |
| Compute Units | 56 CUs (3rd Gen RT + 2nd Gen AI Accelerators) |
| Base Clock | 1440 MHz |
| Game Clock | 2210 MHz |
| Boost Clock | 2700 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 |
| GPU Design | TSMC N4C FinFET |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 2x HDMI | |
| HDMI Max Resolution | 7680 × 4320 |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material (TIM) |
| AeroCurve Fan Blade | |
| Free Flow | |
| FrameDefense | |
| Integrated Cooling Module | |
| Tri-X Cooling Technology | |
| Optimized Composite Heatpipes | |
| Metal Backplate | |
| ARGB SAPPHIRE Logo | |
| Two-Ball Bearing Fans | |
| 12-Phase Digital Power Design | |
| Intelligent Fan Control | |
| Precision Fan Control | |
| TriXX Supported | |
| Glow! | |
| TriXX Boost | |
| External RGB LED MB Synchronization | |
| AMD HYPR-RX with AFMF 2 | |
| AMD FidelityFX Super Resolution 4 with AI Upscaling | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Fluid Motion Frames 2 technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag 2 technology | |
| AV1 Encode/Decode | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Freesync technology | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 245W |
| Minimum Recommended Power Supply | 650W |
| Power Connector | 2x 8-pin Power Connector |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 320mm x 120.25mm x 61.6mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great performance and thermals - Steve, 8 September 2025
I opted for the Pure because I have a white PC build and the 9070 XT was just out of budget. The card runs nice and cool and when the fans kick in they aren't noisy, a marked jump in performance from the 7700 XT. The include Sapphire GPU bracket is a nice addition to the bundle but was fiddle to get installed initially but now keeps the card well supported!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,449.00
R1,249.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
GeIL GAMST532GB6000C38BDC Gemini RGB TUF Gaming AMD Edition 32GB(...
Contact for AvailabilityR7,157.00
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Gigabyte X870 AORUS ELITE WIFI 7 AMD X870 Ryzen Socket AM5 ATX De...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,999.00
Save: R 1,300!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
XPG AX5U6800C3424G-DCLARBK Lancer Blade RGB 48GB (2x24GB) DDR5-68...
In stock with WootwareR19,199.00
R12,799.00
Save: R 6,400!
Fractal Design FD-F-MR1-1203 Momentum 12 RGB 120mm PWM Black Case...
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ASUS TUF Gaming VG27WQ3B 27" WQHD(2560x1440) Fast VA 180Hz 1ms AM...
Contact for AvailabilityR7,499.00
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Fractal Design FD-C-NOR1C-02 North Charcoal Black Tempered Glass ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Logitech 910-005471 G502 HERO 25k High Performance Black Wired Ga...
In stock with WootwareR1,499.00
R729.00
Save: R 770!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!















