Product Description
Additional Information
Reviews (2)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Western Digital |
| Series | WD_BLACK Series |
| Model | SN850X 2TB No Heatsink (WDS200T2X0E) |
| Capacity | 2TB (2000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 |
| Protocol | NVMe 2.0 |
| Drive Performance | |
| Sequential Read Speed | Up to 7,300MB/s |
| Sequential Write Speed | Up to 6,600MB/s |
| Random Read 4K (IOPS) | 1.2 Million IOPS |
| Random Write 4K (IOPS) | 1.1 Million IOPS |
| Endurance Rating | 1200TBW |
| General | |
| MTTF | Up to 1.75 Million Hours |
| Operating Temperatures | 0°C to 85°C |
| Non-Operating Temperatures | -40°C to 85°C |
| PS5 Compatibility | Yes, a heatsink may be required for optimal performance |
| Dimensions | 80 x 22 x 2.38mm (L x W x H) |
| Weight | 7.5g ± 1g |
| Advanced Features | S.M.A.R.T and TRIM support with background garbage collection |
| Supports Microsoft Direct Storage | |
| Supports TCG Opal 2.0 with AES 256-bit Encryption | |
| Western Digital Game Mode 2.0 | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- So far so good - Kyle , 30 December 2025
According to specs this little guy is the runner up to the samsung evo. For a 2TB drive at this price point with this speed i cant ask for more. Its a beaut!
- Excellent Performance - Wouter, 3 November 2025
I got this with my new build because I wanted reliable storage. I did not expect this to perform so much better than my previous NVMe, but I was pleasantly surprised. Would definitely recommend.
Category Bestsellers
Kioxia LVD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G4 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR10,799.00
R4,799.00
Save: R 6,000!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R4,699.00
Save: R 3,600!
Kioxia LSF10Z002TG8 EXCERIA BASIC G4 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVM...
In stock with WootwareR9,899.00
R5,299.00
Save: R 4,600!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!








