[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 7900 XT Speedster MERC 310 RX-79TMERC...
In stock with WootwareR16,199.00
R15,199.00
Save: R 1,000!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX 7000 Series |
| Model | RX 7900 XT Gaming(RX-79TMBABF9) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCI-E 4.0 |
| Compute Units | 84 |
| Ray Accelerators | 84 |
| ROPs | 192 |
| Base Clock | 1500 MHz |
| Game Clock | 2000 MHz |
| Boost Clock | 2400 MHz |
| Stream Processors | 5376 |
| Texture Units | 336 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 3 Architecture |
| Memory | |
| Infinity Cache | 80 MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 20GB |
| Memory Interface | 320-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | 12 Ultimate |
| OpenGL | 4.6 |
| Vulkan | 1.3 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1 |
| 1x HDMI 2.1 (2.1 VRR and FRL) | |
| 1x USB-C | |
| HDMI 4K Support | Yes |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 5nm GPU |
| PCI Express 4.0 Support | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| Video Streaming up to 8K | |
| 4K H264 Decode | |
| 4K H264 Encode | |
| H265/HEVC Decode | |
| H265/HEVC Encode | |
| AV1 Decode | |
| Game Driver Optimizations | |
| AMD RDNA 3 Architecture | |
| AMD FreeSync Technology | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Software | |
| Power Requirements | |
| Minimum Recommended Power Supply | 700W |
| Power Connector | 2x 8-Pin Connectors |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | Triple Slot |
| Dimensions | 276.4 x 112.6 x 51.2 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Product - Ash, 26 December 2022
Got caught between card orders and Wootware sorted me out last second with this card. What win!
Was a bit nervous with temps at first but a driver update sorted that out. For an AMD reference card this is really really good. I came from a 3070 to this and for 4k 120hz gaming, this rocks. For the games I play there are very few games I cannot run absolutely flat out.
If you wonder where 20gb of VRAM goes, run some of the newer games at native 4K. 14GB goes poof rather quickly. Silent fans, no coil whine that I can hear but it does get a bit hot.
Great card, great performance, great service from Wootware, - XFX 7900 XT Gaming - Marc Shane, 25 December 2022
Had this card a few days so will update further in the future.But so far very happy,
i coming from a GTX1080 so you can imagine the performance jump im getting.
I cap my games at 60pfs (4K now), and nearly all the games ive tested so far with this card,
has no problems on ultra mostly settings. I game on a LG C1 55
RRD2 -Ultra (4k)
CP2022 - Ultra-High (4K)
SKYRIM (Heavily modded) (2K - Well above 60fps)
Will update further with more games as i used the card.
So far ive not had any of the heating problems (Junction T), other AMD reference cards are having.
Am a very happy customer so far - Thx AMD and Wootware.
Marc
Lian Li G99.LAN207DX.00 LANCOOL 207 DIGITAL Clear Tempered Glass ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,999.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
![[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 7900 XT Speedster MERC 310 RX-79TMERC...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/7/9/79tmercu9-box_card_2_1_1.jpg)


