Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ZOTAC |
| Series | Twin Edge Series |
| Model | GeForce RTX 5050 GAMING Twin Edge (ZT-B50500E-10M) |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Interface | PCIe 5.0 x8 |
| Boost Clock | Up to 2572 MHz |
| CUDA Cores | 2560 Cores |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12.1 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 API |
| Connectivity | |
| Ports | 1x HDMI 2.1b |
| 3x DisplayPort 2.1b | |
| HDCP Support | Yes, 2.3 |
| Multi-Monitor Support | Up to 4x simultaneous |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | Twin Edge Cooling System with BladeLink Fans |
| ZOTAC FireStorm Utility | |
| NVIDIA Optical Flow Accelerator Technology | |
| 4th Gen Ray Tracing Cores | |
| 5th Gen Tensor Cores | |
| PCI Express Gen 5 | |
| Real-Time Ray Tracing Technology | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA Reflex 2 | |
| NVIDIA Broadcast | |
| NVIDIA AV1 Encoder | |
| NVIDIA Omniverse 3D Design | |
| NVIDIA Canvas | |
| NVIDIA GPU Boost | |
| NVIDIA Encoder, 9th Generation | |
| NVIDIA Decoder, 6th Generation | |
| Power Requirements | |
| Total Board Power | 130W |
| Recommended Power Supply | 550W |
| Power Connector | 1x 8-pin PCI PEG Connector |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2 Slot |
| Dimensions | 220.5 x 120.25 x 41.6mm (L x W x H) |
| RGB | N/A |
| Weight | 0.71kg |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ZOTAC GeForce RTX 5050 GAMING Twin Edge ZT-B50500E-10M 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G GV-N5050GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Palit GeForce RTX 5050 DUAL NE65050019P1-GB2070D 8GB GDDR6 128-bi...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,699.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!





















