Features Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Palit |
| Series | DUAL |
| Model | NE65050019P1-GB2070D |
| Chipset | |
| GPU | GeForce RTX 5050 |
| Chipset Manufacturer | Nvidia |
| Interface | PCIe 5.0 x8 (x16 Physical) |
| Core Clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |
| CUDA Cores | 2560 |
| GPU Architecture | NVIDIA Blackwell |
| Memory | |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| Vulkan | Vulkan 1.4 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1b (UHBR20: up to 4K 480Hz or 8K 165Hz with DSC) |
| 1x HDMI 2.1b (up to 4K 480Hz or 8K 120Hz with DSC, Gaming VRR, HDR) | |
| HDCP Support | HDCP v2.3 |
| Multi-Monitor Support | 4 |
| Maximum Digital Resolution | 7680 x 4320 |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| SLI Support | N/A |
| Features | NVIDIA Broadcast |
| NVIDIA G-Sync Premium | |
| NVIDIA APP | |
| NVIDIA GeForce Game Ready & Studio Drivers | |
| NVIDIA DLSS 4.0 with Frame Generation and Frame Warp | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 550W or Greater PSU with ATX 3.X Specification |
| Power Consumption | 130W |
| Power Connector | 1x 8-Pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2-Slot |
| Dimensions | 262.1mm x 126.3mm x 40.1mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
ZOTAC GeForce RTX 5050 GAMING Twin Edge ZT-B50500E-10M 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Gigabyte GeForce RTX 5050 GAMING OC 8G GV-N5050GAMING OC-8GD 8GB ...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,999.00
Save: R 1,800!
Palit GeForce RTX 5050 DUAL NE65050019P1-GB2070D 8GB GDDR6 128-bi...
In stock with WootwareR7,499.00
R5,699.00
Save: R 1,800!
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Super Flower SF-650F14GE Leadex III GE 650W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR1,849.00
R1,599.00
Save: R 250!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,399.00
R8,799.00
Save: R 600!





















