AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
AMD 100-100001585BOX Ryzen 5 5600XT 6-Core 3.7GHz (4.7GHz Boost) ...
In stock with WootwareR3,999.00
R3,199.00
Save: R 800!
AMD 100-100000457BOX Ryzen 5 5500 6-Core 3.6GHz (4.2GHz Boost) So...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,999.00
Save: R 200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
AMD 100-100000597MPK Ryzen 5 7500F 5.0GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR3,599.00
R3,199.00
Save: R 400!
AMD YD3400C5FHSBX Ryzen 5 3400G 4-Core 4.2GHz Socket AM4 Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,472.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 5 with Radeon Graphics 2nd Gen |
| Model | AMD Ryzen 5 3400G |
| Specifications | |
| Number of CPU Cores | 4 |
| Number of Threads | 8 |
| Number of GPU Cores | 11 |
| Base Clock | 3.7GHz |
| Max Boost Clock | 4.2GHz |
| Total L1 Cache | 384KB |
| Total L2 Cache | 2MB |
| Total L3 Cache | 4MB |
| Unlocked | Yes |
| CMOS | 12nm FinFET |
| Package | AM4 |
| PCI Express Version | PCIe 3.0 x8 |
| Thermal Solution | Wraith Spire |
| Default TDP / TDP | 65W |
| cTDP | 45-65W |
| Max Temps | 95°C |
| System Memory | |
| System Memory Specification | 2933MHz |
| System Memory Type | DDR4 |
| Memory Channels | 2 |
| Graphics Specifications | |
| Graphics Frequency | 1400 MHz |
| Graphics Model | Radeon RX Vega 11 Graphics |
| Graphics Core Count | 11 |
| Key Features | |
| Display Port | Yes |
| HDMI | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Exceptional Budget Performance - Ulrich, 2 June 2025
I paired this CPU with Asus' PRIME A520M-K motherboard, 16 GB of RAM, and opted to only utilise its stock wraith cooler. Ran some tests with its integrated Radeon GPU, and was surprised at the decent performance on games such as Tomb Raider (2013), achieving FPS numbers between 45-60 consistently with medium and high presets at 1080p (temperatures were solid at around 50-60 degrees C). For small tasks such as word document processing and web browsing, as well as coding, it is more than up to the task.
- Awesome value CPU - Channing, 11 November 2020
This CPU is great and has surprisingly decent integrated graphics. It comes with a beefy cooler and therefore runs very cool and quiet. It also barely sips power. It outperforms my old Core i7 and has seriously impressed me. It makes for a great CPU and iGPU combo if you aren't going to use your own graphics card.
- Best APU you can buy - Paul, 19 October 2020
While I would have loved to get a new Ryzen 7 APU this will do for now. It is a good upgrade on my old 2400G as it runs cooler thanks the IHS being soldered to the processor. The stock cooler is also better than the old APU it replaced.
- You can't really get a better APU - Derryn, 3 August 2020
It is a great CPU, with good integrated graphics; will it be able to play current AAA titles, not really but it makes for a great part in a previous gen small gaming PC. Temps are solid and AMD is really easy to overclock, the fan does a great job but no RGB.
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ASUS PRIME B550M-K ARGB AMD B550 Ryzen Socket AM4 Micro-ATX Deskt...
In stock with WootwareR2,799.00
R1,699.00
Save: R 1,100!
XFX Radeon RX 7600 SPEEDSTER SWFT210 CORE RX-76PSWFTFY 8GB GDDR6 ...
In stock with WootwareR8,799.00
R5,799.00
Save: R 3,000!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,999.00
Save: R 500!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ASRock B450M-HDV R4.0 AMD B450 Socket AM4 Micro-ATX Desktop Mothe...
Contact for AvailabilityR1,099.00
R1,049.00
Save: R 50!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
GeIL GOSG416GB3600C18BDC ORION RGB 16GB (2x8GB) DDR4-3600 CL18 1....
Contact for AvailabilityR2,487.00
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
























