
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | CX Series |
| Model | CX200M RGB Elite Black |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass (front, side) |
| Front I/O | 2x USB 5Gbps Type-A Ports |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 4x Horizontal PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| 1x 2.5" Drive Bay | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 350 x 210 x 392mm (D x W x H) |
| Weight | 4.43kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | 2x Pre-Installed Antec Fixed-Mode RGB 120mm Fans (Exhaust) |
| Bottom | 2x Pre-Installed Antec Fixed-Mode RGB 120mm Fans (Intake) |
| Rear | 1x Pre-Installed Antec Fixed-Mode RGB 120mm Fan (Exhaust) |
| Fan Support | |
| Top | 2x 120mm or 2x 140mm fans |
| Bottom | 2x 120mm fans |
| Rear | 1x 120mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | N/A |
| Side | N/A |
| PSU Shroud | N/A |
| Bottom | N/A |
| Rear | N/A |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 164mm |
| GPU Length Limitation | Up to 330mm |
| PSU Length Limitation | Up to 185mm |
| Cable Management | Yes, 23mm depth |
| General | |
| Dust Filters | Yes, top & bottom |
| Chassis Lighting | Fans are fixed-mode RGB and are not customisable |
| Warranty Information | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very nice case - Nicholas, 22 April 2025
The case is very nice for the price, but the fans are static RGB not ARGB. It does say so in the description, but this case does look very nice. Maybe in the future, buying some ARGB fans from wooties
- Great quality for price - Ben, 18 April 2025
The case has an awesome look, and has great value for its price. The included fans work great, and the side panel is crystal clear. only problem is the lack of detail in the included manual. Overall brilliant case.
- Very good - Alec, 17 April 2025
I bought this for a new Pc build, it preforms excellently at it's price. Would reccomend.
- a lot of case for the money - Spot On, 24 March 2025
I stopped buying Antec on account of how flimsy they were, but this is now a good balance between features, quality and price. With the front glass and the bottom mesh it makes for a very tidy PC build. 5 fans seems like a lot, so I left 3 on and put 2 aside for spares. If you don't want RGB you can just switch them off.
- SLEEK DESIGN - Ruan, 28 January 2025
Beautiful, compact and perfect for micro atx gaming. The fans included is a nice touch.
- GREAT!!! - Karl, 15 October 2024
Just a great product aestheticly and functions great if u want a micro atx build like mine.
COMES WITH ALL FANS TOO!!!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R899.00
Save: R 600!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,199.00
Save: R 2,600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
GeiL GP416GB3200C22DC Pristine 16GB (2x8GB) DDR4-3200 CL22 1.2V X...
Contact for AvailabilityR2,184.00
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
























