
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | FLUX Series |
| Model | FLUX Black (0-761345-10133-2) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Stained Walnut Solid Wood | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass (side), partial mesh (lower chamber, right side) |
| Front I/O | 1x USB 10Gbps Type-C Port (Front Panel) |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports (Front Panel) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front Panel) | |
| Motherboard Support | Supports E-ATX (330mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Supports ATX & Micro-ATX Hidden Reverse Connector Motherboards | |
| Expansion Slots | 7x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| 1x 2.5" Drive Bay (Behind Motherboard Tray) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 484 x 239 x 502mm (D x W x H) |
| Weight | 9.27kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | N/A |
| Front | 3x Pre-Installed Antec P12 PWM 120mm Fans (Front Intake) |
| PSU Shroud | 1x Pre-Installed Antec P12 Reverse PWM 120mm Fan (Bottom Intake) |
| Rear | 1x Pre-Installed Antec P14 PWM 140mm Fan (Rear Exhaust) |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Front | 3x 120mm or 3x 140mm fans |
| PSU Shroud | 2x 120mm or 2x 140mm fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120, 140, 240, 280, 360mm support |
| Front | 120, 140, 240, 280, 360, 420mm support |
| PSU Shroud | N/A |
| Rear | 120, 140mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | 330mm (may conflict with cable management grommets) |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 180mm |
| GPU Length Limitation | Up to 408mm |
| PSU Length Limitation | Up to 235mm with HDD cage |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, bottom removable |
| Chassis Lighting | N/A, Includes 5-way ARGB & PWM Fan splitter hub |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Top notch - B, 13 May 2025
It's an amazing premium case with some of the best thermals out there.
A breeze to install in too. - Great Airflow - Charl, 29 January 2025
Very happy with this case. It comes pre-installed with five fans that are already wired to the fan hub. Its on the bigger side so there is no problem with fitting any components. The airflow is great and I can keep all my fans at a constant speed, keeping everything cool and quiet.
- Best Case at the moment - Jaun, 20 January 2025
i wanted originally the Antec flux Pro but was a little pricey at the moment so i took the next best thing the ordered this case and i was not disappointed the build Quality feels excellent for the price and to build into it was a breeze it was one of the easiest cases to build in very happy 10 out of 10
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
























