| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HAVN |
| Series | BF 360 Series |
| Model | BF 360 Flow (HVN-CA-BF360-04) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | SGCC Steel Sheet Metal |
| ABS, Nylon, Silicon, Zinc alloy, NdFeB Magnets | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Audio Jack | |
| 1x Power & Reset Button | |
| Motherboard Support | E-ATX* / ATX / Micro-ATX / ITX |
| *To install an E-ATX motherboard, the built-in GPU support bracket must be removed. | |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | Right Mount: 2 Storage Bays: 2 x 3.5'' / 4 x 2.5'' |
| Cable Management Tray: 1 Storage Bay: 1 x 3.5'' / 2 x 2.5'' | |
| Storage Bays Included: 2 x (2 x 3.5" / 4 x 2.5") | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 515mm x 254mm x 522.6mm |
| Net Weight | 14.79Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x H18 Fan |
| Rear | 1x H14 Fan |
| Fan Support | |
| Front | 2x 180mm |
| Top | 2x 180mm / 2x 140mm / 3x 120mm |
| Rear | 1x 140mm / 1x 120mm |
| Fan PWM Repeater | |
| Fan Ports | 1x PWM Repeaters, 6 Ports Total |
| Location | 1x Cable Management Tray |
| Fan Connectors | 6 Ports Per Repeater x 4-pin PWM |
| Fan Rated Voltage | 12V |
| Fan Safety Current | Up to 2.6A Across 6 Ports |
| Power Connector | 1x SATA Power |
| Power Safety Current | 1x SATA Connector Power Input, 12V → 2.6A (max) |
| Radiator Support | |
| Top | 240mm / 280mm / 360mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 195mm |
| PSU Length Limitation | Up to 200mm (Clearance - 260mm) |
| AIO Thickness Support | Up to 60mm |
| GPU Length Limitation | Length: Up to 410 mm |
| Width: Up to 195 mm | |
| 1 - 4.5 Slots | |
| Ram Clearence | If the Radiator & Fans Thickness is Greater than 80 mm: 280 mm - 40 mm / 360 mm - 60 mm |
| General | |
| Dust Filters | Front, Top & Rear Bottom |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Airflow - TAAL, 3 March 2026
The case has great airflow and is easy to work on. I quite like the "scoop" on the bottom of the case. It is a bit hard to see in the display photos but there is a scoop on the bottom of the case that redirects airflow through the graphics card from underneath while pulling through the front H18 fans. While not the most silent case the airflow,cooling and sheer size make this case good for just about anything you put in it.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
























