Features 
Product Description
Additional Information
Reviews (0)

| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | C-Series Chassis |
| Model | C102 GLASS Black (GB-C102G) |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Dark Tinted Tempered Glass (left side), Partial Mesh Side Panel (right side) |
| Front I/O | 2x USB 5Gbps Type-A Ports |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack | |
| Buttons | Power, Reset Button |
| Motherboard Support | Micro-ATX, Mini-ITX |
| Expansion Slots | 5x Horizontal PCI Slots |
| Drive Bays | 1x 2.5"/3.5" Combo Drive Bay (Removable) |
| 2x 2.5" Drive Bays (Removable) | |
| 1x 3.5" Drive Bay (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 450 x 210 x 450mm (D x W x H) |
| Weight | 5.79kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 1x Gigabyte 120mm Standard Black DC Fan (Front, Lowest mounting point) |
| Top | N/A |
| Side | N/A |
| Rear | 1x Gigabyte 120mm Standard Black DC Fan |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Side | 2x 120mm fans |
| Rear | 1x 120mm fan |
| Radiator Support | |
| Front | 120/140/240/280/360mm Radiator |
| Top | 120/140/240/280/360mm Radiator |
| Side | 240mm Radiator |
| Rear | 120mm Radiator |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | N/A |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 165mm |
| GPU Length Limitation | Up to 410mm (No front radiator) |
| PSU Length Limitation | Up to 200mm (HDD cage installed) |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Top and side magnetic, bottom PSU removable |
| Chassis Lighting | N/A |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR999.00
R849.00
Save: R 150!
Montech King 15 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black Micro-ATX Mi...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
MSI PRO FORGE M050A Tempered Glass Black Micro-ATX Mini-Tower Des...
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
NZXT CC-H52FB-01 H5 Flow 2024 Dark Tinted Tempered Glass Black SG...
In stock with WootwareR2,199.00
R1,199.00
Save: R 1,000!
Montech AIR 100 ARGB Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR1,449.00
R899.00
Save: R 550!
Montech Heritage Pro Black Micro-ATX Mini-Tower Desktop Chassis
In stock with WootwareR1,949.00
R1,699.00
Save: R 250!
NZXT CC-H31FB-01 H3 Flow 2025 Tempered Glass Black SGCC Steel Mic...
In stock with WootwareR1,499.00
R999.00
Save: R 500!
Lian Li G99.A3W-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass White Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
1STPLAYER Mi5-BK-2FC7R-1FC7 Mi5 Tempered Glass Black Steel Micro-...
In stock with WootwareR1,199.00
R799.00
Save: R 400!
Customers Who Bought This Also Bought
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lian Li G99.A3X.00 A3-mATX Mesh Black Steel Micro-ATX Mini Tower ...
Contact for AvailabilityR1,599.00
R1,299.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Palit GeForce RTX 3050 6G StormX NE63050018JE-1072F 6GB GDDR6 96-...
In stock with WootwareR4,699.00
R3,699.00
Save: R 1,000!
Intel BX80768245K Core Ultra 5 245K 14-Core 5.2GHz Arrow Lake-S S...
In stock with WootwareR6,699.00
R4,199.00
Save: R 2,500!
AMD 100-100001488BOX Ryzen 5 5600GT 6-Core 4.6GHz Socket AM4 Desk...
In stock with WootwareR3,299.00
R2,999.00
Save: R 300!
Crucial CP16G60C36U5B Pro Overclocking 16GB (1x16GB) DDR5-6000MHz...
In stock with WootwareR5,199.00
R4,699.00
Save: R 500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ASUS TUF GAMING A520M-PLUS WIFI AMD A520 Ryzen AM4 Micro-ATX Desk...
In stock with WootwareR2,699.00
R1,699.00
Save: R 1,000!
























