Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Gigabyte |
| Series | C700 |
| Model | GB-AC700G |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.1 Gen-2 Type-C |
| 4x USB 3.0 Type-A | |
| RGB SW Button | |
| Fan Speed Button | |
| Audio In & Out (supports AC97 /HD Audio) | |
| Motherboard Support | Mini ITX / Micro ATX / ATX / E-ATX |
| Expansion Slots | 8 + 2 (Requires PCI-E Riser Cable) |
| Drive Bays | 3.5"/2.5" Drive Bays: 4 |
| 2.5" Drive Bays: 6 | |
| PSU Support | Standard ATX |
| Dimensions | 714mm x 301mm x 671mm |
| Weight | 19.2 Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 120mm PWM Fans |
| Top | None |
| Rear | 2x 120mm ARGB PWM Fans |
| Fan Support | |
| Front | 120mm x3 / 140mm x3 |
| Top | 120mm x3 / 140mm x3 |
| Rear | 120mm x2 / 140mm x1 |
| Radiator Support | |
| Front | Max 360mm |
| Top | Max 420mm |
| Rear | Max 140mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 198mm |
| GPU Length Limitation | 490mm |
| PSU Length Limitation | 200mm |
| Vertical GPU Mount | 54mm total clearance, standard 2-slot GPU (<38mm thickness) recommended for optimum cooling |
| General | |
| Dust Filters | Bottom |
| Chassis Lighting | Supports RGB Fusion 2.0 |
| Features | Supports ARGB & PWM Connector Hub |
| Support Vertical GPU Installation | |
| PSU Shroud Design | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,699.00
Save: R 400!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.V100RX.01 Vector V100 Tempered Glass Black Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.V100RW.01 Vector V100 Tempered Glass White Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,599.00
R2,799.00
Save: R 800!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Corsair CP-9020302-WW RM650e 650W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully Mod...
Contact for AvailabilityR2,077.00
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
























