Customers Who Viewed This Product Purchased
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Sudokoo R-SK700V-BKNDAN-GAS SK700V Black 120mm PWM AMD AM5 CPU Co...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE ARGB 120mm Dual-Tower Black PWM CPU ...
In stock with WootwareR949.00
R779.00
Save: R 170!
ID-Cooling FROZN A410 TD 120mm Single-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR669.00
R549.00
Save: R 120!
ID-Cooling FROZN A720 BLACK 140mm Dual Tower Black CPU Air Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,199.00
Save: R 200!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Sudokoo R-SK620V-BKNDAN-GAS SK620V Black 120mm PWM AMD AM5 Dual T...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,499.00
Save: R 400!
ID-Cooling FROZN A410 TD ARGB Digital Display Single-Tower Black ...
In stock with WootwareR719.00
R599.00
Save: R 120!
DeepCool R-AK620G2-BKNNMN-GJD AK620 G2 120mm Dual Tower Black CPU...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,299.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU Cooler
In stock with WootwareR849.00
R799.00
Save: R 50!
Product Description
Additional Information
Reviews (1)
Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | ID-Cooling |
| Series | FROZN |
| Model | FROZN A410 DK |
| Compatibility | Intel LGA1851/1700/1200/1151/1150/1155/1156 |
| AMD AM5/AM4 | |
| TDP | 230W |
| Overall Dimension | 120×98×152mm (L×W×H) |
| Heatsink Material | 4×Ф6mm Heatpipe (Direct Touch) Aluminum Fin |
| Weight | 900g (heatsink fan) |
| Fan Dimension | 120×120×25mm |
| Fan Speed | 500±200 ~ 2000±10% RPM |
| Max. Air Flow | 78.25CFM |
| Max. Static Pressure | 2.68mmH2O |
| Noise | 29.85dB(A) Max. |
| Rated Voltage | 12VDC (4pin PWM) |
| Operating Voltage | 10.8 ~ 13.2VDC |
| Started Voltage | 7VDC |
| Rated Current | 0.25A |
| Power Input | 3W |
| Bearing Type | FDB |
| Connector | 4Pin PWM |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Good for what it is. - Philip, 17 October 2024
I have a Corsair 3000D airflow case with my fans placed properly for a Air cooler. Idling temps between 35 - 40 depending on external temps (Ryzen 7 5700X) and highs between 65-75 when benchmarking with cinibench.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!









