Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
Contact for AvailabilityR6,473.00
R3,199.00
Save: R 3,274!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 10th Gen Comet Lake |
| Model | BX8070110400F |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Processor Number | i5-10400F |
| Lithography | 14nm |
| Performance | |
| Number of Cores | 6 |
| Number of Threads | 12 |
| Processor Base Frequency | 2.90GHz |
| Max Turbo Frequency | 4.30GHz |
| Cache | 12MB Smart Cache |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Intel Turbo Boost Technology 2.0 Frequency | 4.30 GHz |
| TDP | 65W |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size | 128GB |
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| Expansion Options | |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8 2x4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 16 |
| Package Specifications | |
| Sockets Supported | FCLGA1200 |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2015C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 37.5mm x 37.5mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1, Intel SSE4.2, Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Identity Protection Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Glad it was still available - Martin, 9 April 2025
I recently found my son a great second hand gaming motherboard but was paired with a celeron CPU. Luckily Wootware still had older generation CPU's available. Thanks for the quick service and proper communication throughout the sale.
- Perfect gaming CPU - Jacques, 22 June 2022
Paired this with a B460 Tomahawk and 2x8GB 2666Mhz Corsair memory, great affordable package and a massive upgrade from my old i7 3770 setup
- Great performer when at the right price. - Nathan, 19 March 2022
I bought this cpu with Asus B460-G Gaming motherboard and 2 x 8GB Kingston HyperX Fury ram. Haven't not had any problems thus far and don't intend to either. Performance of the RX 6600 on this combo is good.
Delivery went smooth. - Perfect Balance - Wikus, 12 November 2021
Went from i5 9400 to this cpu the difference is very noticeable.Runs cool combined with B460G Asus board and RTX 3060.The price compared to a 5600x is big better to go i5.
- Best Bang for Buck - Matthew, 13 October 2021
Sub R3000 CPU - can't find better value for money in the 10th Gen which performs better than other CPU's in the more expensive range. I would recommend the CPU if you on a tight budget and looking for the best bang for your buck.
- Excellent from start to finish - Tru, 22 July 2021
I recently purchased various components from Wootware in order to build myself a pc. Wootware and there staff went out of their way to advise and accommodate on my purchases. They built the PC for me and stressed tested all the components together. Excellent service FAR superior to their competitors who were not even close on pricing and customer service. I will now exclusively use Wootware and recommend them to everyone I know within the gaming and wok tech circles alike. Thank you Wootware, keep doing what you are doing guys.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lenovo 21SK000RZA ThinkBook 16 G8 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
In stock with SupplierR17,699.00
Seagate ST4000VN006 Ironwolf 4TB 5400RPM 256MB Cache 3.5" Interna...
In stock with WootwareR3,999.00
R2,999.00
Save: R 1,000!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!






















