Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,099.00
Save: R 1,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 12th Gen Alder Lake |
| Model | i5-12600K (BX8071512600K) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 10 |
| Number of Performance-cores | 6 |
| Number of Efficient-cores | 4 |
| Total Threads | 16 |
| Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.60 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 3.70 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 2.80 GHz |
| Cache | 20 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 9.5 MB |
| Processor Base Power | 125 W |
| Maximum Turbo Power | 150 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800 MT/s |
| Up to DDR4 3200 MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.45 GHz |
| Graphics Output | eDP 1.4b | DP 1.4a | HDMI 2.1 |
| Execution Units | 32 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @ 120Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x4680 |
| OpenCL* Support | 2.1 |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 4 | 2x8 4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020A |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 45.0 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3 |
| Intel Thread Director | Yes |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2 |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1 | Intel SSE4.2 | Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- I5 Really? - Lenard, 8 September 2022
Wow this CPU is awesome, some great specs and performance to rival the I7 even the I9. Best Value for your buck. If I had to nitpick an issue the lack of CPU fan is slightly disappointing as its a new LGA and not all old coolers work with this unit. You need proper cooling the CPU does get hot.
- Works as expected! - Jason, 21 April 2022
What more is there to say - Intel's top of the range i5. Unlocked allowing for overclocking. Happy with the massive performance increase over my 6600k. You can really notice there are 10 cores and 16 threads!
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
MSI MAG A550BN 550W 80 Plus Bronze Non-Modular Black Desktop Pow...
In stock with WootwareR1,199.00
R899.00
Save: R 300!
HIKSEMI HSC416U32Z1 Hiker DDR4 16GB (1x16GB) DDR4-3200 CL22 1.35V...
In stock with WootwareR2,499.00
R2,179.00
Save: R 320!
Montech AIR 1000 Lite Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop ...
Contact for AvailabilityR1,149.00
R1,049.00
Save: R 100!
Montech X5M Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower Desktop Cha...
In stock with WootwareR999.00
R899.00
Save: R 100!
Montech AIR 100 Lite Tempered Glass Black Micro-ATX Mini Tower De...
In stock with WootwareR979.00
R829.00
Save: R 150!



















