Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514700K Core i7-14700K 20-Core 5.60GHz Raptor Lake-S ...
Contact for AvailabilityR8,474.00
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (1)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 12th Gen Alder Lake |
| Model | i7-12700 (BX8071512700) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 12 |
| Number of Performance Cores | 8 |
| Number of Efficient Cores | 4 |
| Total Threads | 20 |
| Max Turbo Frequency | 4.90 GHz |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 Frequency | 4.90 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.80 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.60 GHz |
| Performance-core Base Frequency | 2.10 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | 1.60 GHz |
| Cache | 25 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 12 MB |
| Processor Base Power | 65 W |
| Maximum Turbo Power | 180 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800 MT/s |
| Up to DDR4 3200 MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD 770 Graphics |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.50 GHz |
| Graphics Output | Embedded DisplayPort 1.4b |
| DisplayPort 1.4a | |
| HDMI 2.1 | |
| Execution Units | 32 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @ 120Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x4680 |
| OpenCL* Support | 2.1 |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4.0 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 4, 2x8 4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020C |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 45.0mm x 37.5mm |
| General | |
| Advanced Technologies | Intel Gaussian & Neural Accelerator 3.0 |
| Intel Thread Director | |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | |
| Intel Optane Memory Supported | |
| Intel Speed Shift Technology | |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | |
| Intel Turbo Boost 2.0 Technology | |
| Intel Hyper-Threading Technology | |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | |
| Intel 64 | |
| 64-bit Instruction Set | |
| Idle States | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | |
| Thermal Monitoring Technologies | |
| Intel Volume Management Device (VMD) | |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1 |
| Intel SSE4.2 | |
| Intel AVX2 | |
| Security & Reliability | Intel AES New Instructions |
| Secure Key | |
| Intel OS Guard | |
| Execute Disable Bit | |
| Intel Boot Guard | |
| Mode-based Execute Control (MBE) | |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
- Best value - Erwee, 11 July 2022
Very impressed by the cpu, low power draw, low heat, idling at 22c and max out at 58c with corsair 280 aio cooler. (When 4k gaming max settings) The cpu is all it needs to be. Paired it with a b660-i asus rog strix mb, in a sff build. No regrets, will buy again
Customers Who Bought This Also Bought
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
ASUS TUF GAMING B760M-PLUS WIFI II DDR5 Intel B760 LGA 1700 Rapto...
In stock with WootwareR4,999.00
R2,449.00
Save: R 2,550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Western Digital WDS200T4G0E WD Green SN3000 2TB M.2 2280 PCIe 4.0...
In stock with WootwareR7,799.00
R5,399.00
Save: R 2,400!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
Montech King 45 Pro ARGB Curved Tempered Glass Black ATX Mid-Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Palit GeForce RTX 5070 Infinity 3 NE75070019K9-GB2050S 12GB GDDR7...
In stock with WootwareR15,799.00
R12,499.00
Save: R 3,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Seagate ST18000NM000J Exos X18 Standard Model FastFormat (512e/4K...
Contact for AvailabilityR11,180.00
XPG AX4U320016G16A-DT50 SPECTRIX D50 RGB 32GB (2x16GB) DDR4-3200M...
In stock with WootwareR6,699.00
R5,999.00
Save: R 700!
GamerStorm PF700X 700W 80 Plus Bronze Non-Modular Black ATX Deskt...
In stock with WootwareR1,099.00
R949.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!



















