Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MPG GUNGNIR Series |
| Model | MPG GUNGNIR 300R Airflow White |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Side Panel | Tempered Glass (side), fine mesh (front), partial mesh right side panel |
| Front I/O | 1x USB 10Gbps Type-C Port |
| 2x USB 5Gbps Type-A Port | |
| 2x 3.5mm Audio Jacks (Headphone, Microphone) | |
| Motherboard Support | Supports E-ATX (280mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Expansion Slots | 7x Vertical PCI Slots |
| Supports optional vertical GPU mount (PCIe riser sold separately) | |
| Drive Bays | 2x 2.5" Drive Bays (On PSU Shroud, conflicts with fan placement) |
| 4x 2.5" Drive Bays (Removable) | |
| 2x 2.5"/3.5" Drive Bays (Removable) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 50.5 x 235 x 510mm (D x W x H) |
| Weight | 10.9kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x Pre-Installed MSI ARGB PWM 120mm Fans (Front Intake) |
| Top | N/A |
| Rear | 1x Pre-Installed MSI ARGB PWM 120mm Fan (Exhaust) |
| PSU Shroud | N/A |
| GPU Bracket | N/A |
| Cable Cover | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm or 3x 140mm fans |
| Top | 3x 120mm or 2x 140mm fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm fan |
| PSU Shroud | 2x 120mm fans (conflicts with 2x 2.5" HDD Drive Bays) |
| GPU Bracket | 2x 60mm fans (15mm thickness) |
| Cable Cover | 1x 80mm or 1x 120mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm support |
| Front | 120 / 140 / 240 / 280 / 360mm support |
| Rear | 120 / 140mm support |
| PSU Shroud | N/A |
| GPU Bracket | N/A |
| Cable Cover | N/A |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | 280mm wide |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 175mm |
| GPU Length Limitation | Up to 360 x 175mm (L x W) |
| PSU Length Limitation | Up to 220mm |
| Cable Management | Yes, cable management behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Front, side, PSU & top removable dust filters |
| Chassis Lighting | Fans are 4-pin ARGB with 4-Pin PWM power connectors |
| Pre-installed 6-way ARGB & PWM Fan splitter hub supports MSI Mystic Light Sync | |
| Fan splitter hub supports all major ARGB & PWM controllers | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
























