Customers Who Viewed This Product Purchased
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Sapphire 52112-04-40G B650M-E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
Gigabyte B650M GAMING WIFI6E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,349.00
R2,599.00
Save: R 750!
Gigabyte GA-B650M-D3HP B650M D3HP AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,499.00
Save: R 600!
MAXSUN Challenger B650M WIFI V2 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-A...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,899.00
Save: R 1,100!
[RECERTIFIED] Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B6...
In stock with WootwareR3,359.00
R2,799.00
Save: R 560!
[OPENBOX] Gigabyte B650M K Rev 1.0 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micr...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | PRO Series |
| Model | PRO B650M-P |
| CPU Support | AMD Socket AM5 for AMD Ryzen 7000 Series Desktop Processors |
| Chipset | AMD B650 |
| Memory Support | |
| AMD Ryzen 7000 Series | 4x DDR5, Maximum Memory Capacity 192GB |
| Memory Support DDR5 6000 (OC)/ 5800(OC)/ 5600(OC)/ 5400(OC)/ 5200(OC)/ 5000(OC)/ 4800(JEDEC) MHz | |
| Max. overclocking frequency: | |
| 1DPC 1R Max speed up to 6000 MHz | |
| 1DPC 2R Max speed up to 6000 MHz | |
| 2DPC 1R Max speed up to 6000 MHz | |
| 2DPC 2R Max speed up to 5400 MHz | |
| Supports Dual-Channel mode | |
| Supports non-ECC, un-buffered memory | |
| Supports AMD EXPO | |
| Video | |
| HDMI | 1x HDMI 2.1 port, supporting a maximum resolution of UltraHD 4K @ 60Hz |
| DisplayPort | 1x DisplayPort 1.4 ports, supporting a maximum resolution of UltraHD 4K @ 60Hz, Support for HDCP 2.3 |
| VGA D-Sub | 1x VGA D-Sub ports, supporting a maximum resolution of 1920x1200 @ 60Hz |
| Integrated AMD graphics Required. Actual support may vary by CPU. | |
| Expansion Slots | |
| CPU Direct | 1x PCIe 4.0 x16 Physical, x16 Electrical Slot |
| AMD B650 Chipset | 2x PCIe 3.0 x1 Physical, x1 Electrical Slots |
| Storage | |
| CPU Direct | M.2_1 supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices |
| AMD B650 Chipset | M.2_2 supports up to PCIe 4.0 x4 , supports 2280/2260 devices |
| 4 x SATA3 6.0 Gb/s Connectors | |
| Supports RAID 0, RAID 1, RAID 10 for SATA storage devices | |
| Supports RAID 0, RAID 1, RAID 10 for NVMe storage devices | |
| Networking | |
| LAN | Realtek 2.5 Gigabit LAN Port 10/100/1000/2500Mbps |
| WiFi | N/A |
| Bluetooth | N/A |
| Audio | |
| Codec | Realtek ALC897 High Definition Audio CODEC |
| 2/4/5.1/7.1-channel support with front-panel jack retasking | |
| Audio Shielding | |
| Premium audio capacitors | |
| Dedicated audio PCB layers | |
| Connectivity | |
| Ports | 2x USB 10Gb/s Type-A Ports |
| 2x USB 5Gb/s Type-A Ports | |
| 4x USB 2.0 Type-A Ports | |
| 1x HDMI 2.1 TMDS | |
| 1x DisplayPort 1.4 | |
| 1x VGA D-Sub Port | |
| 1x PS/2 Combo Port | |
| 3x 3.5mm Audio Jacks (Line In, Line Out, Microphone) | |
| 1x Realtek 2.5 Gigabit Ethernet RJ-45 LAN Port | |
| Buttons | 1x BIOS FlashBack button |
| General | |
| Internal Connectors | 1x Power Connector(ATX_PWR) |
| 1x Power Connector(CPU_PWR) | |
| 1x CPU Fan | |
| 1x Pump Fan | |
| 3x System Fan | |
| 2x Front Panel (JFP) | |
| 1x Chassis Intrusion (JCI) | |
| 1x Front Audio (JAUD) | |
| 1x Com Port (JCOM) | |
| 2x Addressable V2 RGB LED connector (JARGB_V2) | |
| 2x RGB LED connector(JRGB) | |
| 1x TPM pin header(Support TPM 2.0) | |
| 4x USB 2.0 ports | |
| 2x USB 3.2 Gen1 Type A ports | |
| 1x USB 3.2 Gen2 Type C ports | |
| I/O Controller | NUVOTON NCT6687D-R |
| LED Displays | MSI EZ Debug LED Array |
| BIOS | 256 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS |
| Form Factor | Micro-ATX Form Factor, 244 x 244mm (H x W) |
| Operating System Support | Windows 10 64-bit |
| Windows 11 64-bit | |
| Boxed Accessories | 1x Quick installation guide |
| 1x European Union regulatory notice | |
| 1x SATA 6Gb/s cable | |
| 2x EZ M.2 Clip packages | |
| 1x I/O shielding | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Stock Coming SoonR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,599.00
R8,899.00
Save: R 700!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!








![[RECERTIFIED] Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B6...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/6/b650-eagle-ax-0_2.jpg)
![[OPENBOX] Gigabyte B650M K Rev 1.0 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micr...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/6/b650m_k_1__1.jpg)














