
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | B650 Series |
| Model | B650M-E (52112-04-40G) |
| CPU Support | Supports Ryzen 7000, 8000, 9000-Series Processors |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Socket | AM5 |
| Memory | |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 2x DIMM |
| Memory Configuration | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 96GB (2x 48GB) |
| Memory Speed | Up to 7600 MHz (OC) |
| Memory OC Profiles | Supports Extended Profiles for Overclocking (EXPO) Memory Modules |
| Supports Extreme Memory Profiles (XMP) Memory Modules | |
| Expansion Slots | |
| PCIe Slots | 1x PCIe 4.0 x16 |
| 1x PCIe 4.0 x4 | |
| Storage | |
| M.2 Slots | 1x PCIe 5.0 2280/2260 M.2 Slot |
| 1x PCIe 4.0 2280/2260 M.2 Slot | |
| SATA Ports | 4x SATA 3.0 |
| Networking | |
| Ethernet | Realtek RTL8125BG 2.5 Gigabit |
| Audio | |
| Audio Codec | Realtek ALC897 high-fidelity Audio Codec |
| Audio Channels | 5.1 Channel HD Audio |
| Connectivity | |
| Rear IO Interface | 1x HDMI |
| 1x DisplayPort | |
| 6x USB 2.0 | |
| 2x USB 3.2 Type-A | |
| 1x RJ45 LAN Jack | |
| 3x Audio Jacks | |
| Internal Headers | 2x USB 2.0 pin can expand 2 USB 2.0 interfaces |
| 1x USB 3.2 Gen 1 pin can expand 2 USB 3.2 Gen 1 Type-A interfaces | |
| 1x CPU fan pin (CPU_FAN) | |
| 1x water cooling pump pin (AIO_PUMP) | |
| 3x system fan pins (CHA_FAN1, CHA_FAN2, CHA_FAN3) | |
| 3x 5V ARGB pins (5V_ARGB_1, 5V_ARGB_2, 5V_ARGB_3) | |
| 1x front audio pin (F_AUDIO) | |
| 1x front panel pin (F_PANEL) | |
| 1x clearing CMOS jumper (CLR_CMOS) | |
| 1x speaker pin (SPEAK) | |
| 1x serial port pin (COM) | |
| Power Design | |
| VRM Configuration | 6 + 2 + 1 Phase CPU Power |
| 60A Per Phase | |
| Physical | |
| Form Factor | Micro-ATX |
| Dimensions | 244mm x 235mm |
| General | |
| BIOS | Sapphire Core BIOS |
| Cooling | M.2 and PCH Cooling |
| Debug LEDs | DRAM: Yellow |
| CPU: Red | |
| GPU: White | |
| Boot: Green | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Value Motherboard - Joshua, 1 April 2026
I had never used a Sapphire motherboard before, as they aren't really known for motherboards. But I have to say I am surprised.
For the price, the feature set is very good. It has two M.2 slots, which is better than some other budget boards, and overall it has everything most people need.
It does only have two RAM slots, which may be a downside for some people, but with DDR5 you can get very high capacity kits anyway, so I don't think it's really an issue for most people.
The board has been stable, easy to set up and haven't really had issues.
Overall, if you want a cheaper AM5 motherboard with a decent feature set, this is a really good option for the money.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Sapphire 52112-04-40G B650M-E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,999.00
Save: R 1,000!
Gigabyte B650M GAMING WIFI6E AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-ATX ...
In stock with WootwareR3,349.00
R2,599.00
Save: R 750!
Gigabyte GA-B650M-D3HP B650M D3HP AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro...
In stock with WootwareR3,099.00
R2,499.00
Save: R 600!
MAXSUN Challenger B650M WIFI V2 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micro-A...
In stock with WootwareR2,999.00
R1,899.00
Save: R 1,100!
[RECERTIFIED] Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B6...
In stock with WootwareR3,359.00
R2,799.00
Save: R 560!
[OPENBOX] Gigabyte B650M K Rev 1.0 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micr...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
AMD 100-100000591WOF Ryzen 7 7700X 5.40GHz 8-Core Zen 4 Socket AM...
Contact for AvailabilityR8,399.00
R5,199.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
GeiL GAMSG532GB6000C38BDC GEMINI RGB AMD Edition 32GB (2x16GB) DD...
In stock with WootwareR9,599.00
R8,899.00
Save: R 700!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Kingston SNV3S/1000G NV3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid State D...
In stock with WootwareR4,399.00
R3,099.00
Save: R 1,300!
G.Skill F5-6000J3636F16GX2-FX5 Flare X5 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR10,699.00
R9,999.00
Save: R 700!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,799.00
Save: R 2,300!







![[RECERTIFIED] Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B6...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/6/b650-eagle-ax-0_2.jpg)
![[OPENBOX] Gigabyte B650M K Rev 1.0 AMD B650 Ryzen Socket AM5 Micr...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/b/6/b650m_k_1__1.jpg)















