Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
GamerStorm PQ850G 850W Cybenetics Platinum Fully Modular Black PC...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Model | SF-850F14EG(BK) |
| Series | Leadex II |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 850W |
| Fans | 1 x 135mm |
| PFC | Active |
| +12V Rails | 1 |
| Modular Cable | Yes 100% modular cable design |
| Input Voltage | Full Range - 100V~240V |
| Input Frequency Range | 50 ± 3 Hz / 60 ± 3 Hz |
| Output | +3.3V@24A ; +5V@24A ; +12V@70.8A ; -12V@0.5A ; +5Vsb@3.0A |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP |
| Dimension | 165mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Safety Certification | TÜV / CB / CE / RoHS / KCC / C-Tick |
| Connectors | 1x 20+4pin Motherboard power connector |
| 2x 8pin (4+4pins) EPS/ATX 12V connector | |
| 4x 8pin (6+2pins) PCI express connector | |
| 9x SATA connector | |
| 4x 4-Pin Molex connector | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 7 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | No |
|---|---|
| Product Link | No |
- Lovely - Mikems, 3 September 2017
My first Super Flower PSU, great quality & love the l.e.d. lights!
- Very Good Product - William, 11 June 2017
The only problem, was that some of the "9x SATA connector" cables were a little too short, so i had to have instead of just 2 SATA connectors cables, i had to have 3. But otherwise, Its a good product
- Great for the price - Yahya, 12 April 2017
Excellent PSU. only 2 gripes: the manual says there are 4 SATA cables, but you only get 3. Secondly, the cables, and especially the SATA cables, are too short. Another 5 or 10cm, with maybe a little more space between connectors, would be good.
- Excellent PSU - Michael, 22 March 2017
Great PSU, very highly rated by many reviews. My only complaint for it the cables are pretty short compared to my old Antec PSU,not just the ones for Hard drives ect, but also the ones for the motherboard itself, the 4pin CPU cable for example only barely made it to the plug on my Phanteks Enthoo luxe case. Other than that, no complaints. 7 Year warranty is a bonus.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Contact for AvailabilityR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
Contact for AvailabilityR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
























