Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
GamerStorm PQ850G 850W Cybenetics Platinum Fully Modular Black PC...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex III Gold |
| Model | SF-850F14HG(WH) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 850W |
| 80 Plus Efficiency | Gold Rating |
| 20% : 87% / 50% : 90% / 100% : 87% (115V Internal Gold) | |
| Intel Power Design Guide | v2.92 |
| Fan | 130mm Fan |
| FDB (Fluid Dynamic Bearing) | |
| PFC | Active |
| Modular Cables | Fully Modular Design |
| Connectors | 1x 20 4 Pin Connector |
| 2x 4 4 Pin Connector | |
| 6x PCI 6 2 Pin Connectors | |
| 9x SATA Connectors | |
| 4x 4 Pin Molex Connectors | |
| AC Input Voltage | 100V - 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| DC Output Voltage | 3.3V, 5V, 12V, -12V, 5VSB |
| Protection | OVP, OCP, Dual OPP, SCP, UVP, OTP, NLO, SIP |
| Safety Certification | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / RCM / BSMI / RoHS / KCC /CCC |
| Dimension | 160 x 150 x 86 mm (LxWxH) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Amazing - Adam, 9 September 2024
Very quiet and cannot hear anything from the fan on the power supply. Cables are super high quality and just feels premium when unboxing it. Only downside is that it doesn't come with a white graphics card connector and comes free with a black version. But doesn't change the review.
- Very nice PSU - Kerry-Lee, 1 July 2024
Excellent product. Quiet and very efficient. I like that they put extra thought into the aesthetics, too. It's very sturdy and well made. Would recommend.
- Bought this for my sister - Francois, 12 April 2024
This power supply pleasantly surprized me, came with amazing packaging and the cables were also done so nicely, it has a fan operation mode switch as well on the back so you can set it to be quiet if you are not going to be gaming. After the setup all I can say is it looks clean and it comes with a great warranty as well
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Contact for AvailabilityR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,799.00
Save: R 2,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
























