Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
GamerStorm PQ850G 850W Cybenetics Platinum Fully Modular Black PC...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
In stock with WootwareR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex III ARGB Gold |
| Model | SF-850F14RG (Black) |
| Type | ATX |
| Maximum Power | 850W |
| 80 Plus Efficiency | Gold Rating |
| 20% : 87% / 50% : 90% / 100% : 87% (115V Internal Gold) | |
| Cybenetics Rating | Cybenetics ETA Gold 230V Efficiency Rating (SF19850104) |
| Cybenetics LAMBDA A- Noise Rating (SF19850104) | |
| Fan | 130mm RGB Fan |
| FDB (Fluid Dynamic Bearing) | |
| PFC | Active |
| Modular Cables | Fully Modular Design |
| Connectors | 1x 20+4 Pin Connector (600mm) |
| 2x 4+4 Pin Connector (700mm) | |
| 6x PCI 6+2 Pin Connectors (550 + 150mm | |
| 9x SATA Connectors (550 + 120 + 120mm) | |
| 4x 4 Pin Molex Connectors (550 + 100 + 100 + 100mm) | |
| AC Input Voltage | 100V - 240V |
| Input Frequency Range | 50Hz / 60Hz |
| DC Output Voltage | +3.3V, +5V, +12V, -12V, +5VSB |
| General | |
| Protection | OVP, OCP, OPP, SCP, UVP, OTP |
| Safety Certification | cTÜVus / TÜV / CB / CE / FCC / RCM / BSMI / RoHS/ KCC /CCC |
| Dimension | 160 x 150 x 86 mm (L x W x H) |
| Colour | Black |
| RGB Sync | Requires 4-Pin +5V ARGB Header |
| MSI Mystic Light | |
| ASRock PolyChrome | |
| ASUS AURA RGB | |
| Gigabyte RGB Fusion | |
| Biostar VIVID LED | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Excellent PSU - Dylan, 3 August 2023
I got this PSU based on several very positive reviews online. My main concern was noise levels, and this PSU is very, very quiet. Unfortunately my case has a shroud so the RGB is wasted but it seems to be well-implemented.
- Quiet - Packs a punch! - H, 28 March 2023
This PSU doesn't even ramp up its fan under sustained ~700W load from Z790 + Intel 13700KF + RTX3070. It just power through every load you give it. Modular Cables supplied are top-notch quality.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Contact for AvailabilityR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Patriot PVVR532G600C30K Viper Venom RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6000MH...
In stock with WootwareR12,099.00
R9,799.00
Save: R 2,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
























