
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Antec |
| Series | FLUX Series |
| Model | FLUX PRO WHITE (0-761345-10156-1 / 0-761345-10155-4) |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Aluminium |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Birch Solid Wood | |
| Side Panel | 4mm Tempered Glass (side), partial mesh (lower chamber, right side) |
| Front I/O | 1x USB 10Gbps Type-C Port (Front Panel) |
| 2x USB 5Gbps Type-A Ports (Front Panel) | |
| 1x 3.5mm Combination Audio Jack (Front Panel) | |
| Motherboard Support | Supports E-ATX (330mm), ATX, Micro-ATX, Mini-ITX Motherboards |
| Supports ATX & Micro-ATX Hidden Reverse Connector Motherboards | |
| Expansion Slots | 8x Vertical PCI Slots |
| Drive Bays | 2x 2.5"/3.5" Combo Drive Bays (Removable) |
| 2x 3.5" Drive Bays (Removable) | |
| 2x 2.5" Drive Bays (Behind Motherboard Tray) | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 530 x 245 x 545mm (D x W x H) |
| Weight | 13.60kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | N/A |
| Front | 3x Pre-Installed Antec Tranquil PWM 140mm Fans (Front Intake) |
| PSU Shroud | 2x Pre-Installed Antec P12R Reverse PWM 120mm Fans (Bottom Intake) |
| Rear | 1x Pre-Installed Antec Tranquil PWM 140mm Fan (Rear Exhaust) |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm or 3x 140mm fans |
| Front | 3x 120mm or 3x 140mm fans |
| PSU Shroud | 3x 120mm fans |
| Rear | 1x 120mm or 1x 140mm fan |
| Radiator Support | |
| Top | 120, 140, 240, 280, 360, 420mm support |
| Front | 120, 140, 240, 280, 360, 420mm support |
| PSU Shroud | 120, 240, 360mm support |
| Rear | 120, 140mm support |
| Clearance | |
| Motherboard Tray Width | 285mm (larger E-ATX boards will fit, but may conflict with cable management grommets) |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 190mm |
| GPU Length Limitation | Up to 455mm |
| PSU Length Limitation | Up to 300mm with HDD cage |
| Up to 470mm without HDD cage | |
| Up to 180mm rotated with iShift bracket | |
| Cable Management | Yes, behind motherboard tray |
| General | |
| Dust Filters | Yes, bottom removable |
| Chassis Lighting | N/A, Includes 5-way ARGB & PWM Fan splitter hub |
| Antec iUnity Display Integration supports Windows 10 & later with the iUnity app | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Limited Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Damn near perfect-edit - DJDeon0, 16 September 2025
It's so insanely good I got another one for my second workstation. Again, Antec and Wootware = perfect combo in this case (HAAAAAAAAAAAAAAAAAAA PUNSSSSS)
- Damn near perfect - DJDeon0, 7 July 2025
This case is insanely good. It exceeded my expectations, in my opinion this is much better value for money vs performance vs quality than Corsair. The Tranquil fans are incredibly quiet and push a ton of air! I've upgraded my 3 front fans to the Arctic P14 Max ones only because there wasn't any stock of these Tranquil 140mm ones. Semi Tool-less installation makes it really easy and cable mgmt is a real breeze (pun intended). My only gripe would be that some 3rd party fans can't be used as bottom intake fans as the blades hit the psu shroud and also the bottom shroud - so Antec fans or Mobius OC fans would do just fine - also the lack of 3.5" storage options might make it a bit meh for some but as a workstation PC it works damn well - especially if you have many hot components. Great service from Wootware as always!
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,499.00
R4,499.00
Save: R 4,000!
























