Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Arctic |
| Series | Xtender Series |
| Model | Xtender ACPCC00014A |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2x1 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1x1 Type-A | |
| 3.5 mm Jack (Line-In/Out) | |
| Power Button | |
| Motherboard Support | up to E-ATX (285mm Wide) |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | Behind the Mainboard Tray: 3× 2,5" |
| HDD Cage: 2x 3,5" or 2,5" + 1x 2,5" | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 529mm x 231mm x 529mm |
| Volume | 64L |
| Net Weight | 15.4Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Side | 3x P14 Pro Reverse ARGB Fans |
| Rear | 2x P12 Pro A-RGB Fans |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120 mm | 3x 140 mm |
| Side | 3x 120 mm | 3x 140 mm (included) |
| Rear | 2x 120 mm (included) |
| Radiator Support | |
| Top | 240mm / 280mm / 360mm / 420mm |
| Side | 240mm / 280mm / 360mm / 420mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 171mm |
| PSU Length Limitation | Up to 318 mm |
| Up to 200 mm with HDD Cage | |
| GPU Length Limitation | Up to 482 mm |
| Up to 337 mm with Side Radiator | |
| Cable Routing Clearence | 35mm |
| General | |
| Dust Filters | Top, Right Side |
| PSU RGB Stripe Specifications | |
| LEDs | 24 × A-RGB Gen 2 LEDs |
| Current | Voltage | 0.89 A | 5 V DC |
| Connector | 3-Pin A-RGB Plug + Socket |
| Warranty Information | |
| Warranty | 6 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,399.00
Save: R 400!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,699.00
Save: R 400!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.V100RX.01 Vector V100 Tempered Glass Black Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.V100RW.01 Vector V100 Tempered Glass White Steel E-AT...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,999.00
R4,499.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR17,399.00
R13,999.00
Save: R 3,400!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,899.00
Save: R 600!
Corsair CP-9020302-WW RM650e 650W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully Mod...
Contact for AvailabilityR2,077.00
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,099.00
R2,999.00
Save: R 1,100!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R749.00
Save: R 150!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
DeepCool DC-AK620-DIGITAL-PRO AK620 Digital 120mm Black PWM Premi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,449.00
Save: R 350!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,699.00
R11,799.00
Save: R 3,900!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
























