Product Description
Additional Information
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Corsair |
| Series | 5000T |
| Model | CC-9011231-WW |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | Steel |
| Plastic | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 4x USB 3.0 Type-A |
| 1x USB 3.1 Type-C | |
| Audio I/O | |
| Power Button | |
| Reset Button | |
| Motherboard Support | E-ATX (305 x 277 mm), ATX, Micro-ATX, Mini ITX |
| Expansion Slots | 7 2 Vertical |
| Drive Bays | 4x 2.5" Drive Brackets |
| 2x 3.5" Drive Bays | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 530 x 251 x 560 mm |
| Weight | 14.53 kg (net) |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 3x 120 mm Corsair LL |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120 mm | 2x 140 mm |
| Top | 3x 120 mm | 2x 140 mm |
| Rear | 1x 120 mm |
| Motherboard Tray | 3x 120 mm |
| Radiator Support | |
| Front | 1x 280 mm | 1x 360 mm* |
| Rear | 1x 120 mm |
| Motherboard Tray | 1x 240 mm | 1x 360 mm* |
| *Motherboard tray and front 360 mm locations cannot be used at the same time when installing radiators | |
| Clearance | |
| PSU | 250 mm |
| CPU Cooler Height Limitation | 170 mm |
| GPU Length Limitation | 400 mm |
| Cable Management | 25 mm (Behind the Motherboard) |
| General | |
| Dust Filters | Front, Top, PSU, Motherboard Tray |
| Features | Vibrant RGB Lighting |
| Corsair RapidRoute cable management system | |
| iCue Commander Core XT | |
| Motherboard tray with customizable fan mounts | |
| Removable front and roof panels | |
| Package Contents | 5000T Case |
| Quick Start Guide | |
| Accessory Box | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,699.00
Save: R 800!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
























