Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Fractal Design |
| Series | Torrent Compact |
| Model | FD-C-TOR1C-02 |
| Physical Details | |
| Colour | Black |
| Materials | Steel |
| Side Panel | Clear Tempered Glass |
| Front I/O | 1x USB 3.1 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.0 | |
| 2X Audio Ports | |
| Power/Restart Button | |
| Motherboard Support | E-ATX(Up to 274mm), ATX, mATX, mini-ITX, SSI-CEB |
| Expansion Slots | 7 Sots |
| Drive Bays | 1x 3.5"/2.5" Drive Mounts (Included) |
| 3x 2.5" Drive Mounts (Included) | |
| PSU Support | ATX Support Up to 210mm |
| Dimensions | |
| Weight | 9.7Kg |
| Pre-Installed Fans | |
| Front | 2x Prisma AL-18 Fans |
| Top | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Front | 3x 120mm/ 2x 140mm, 2x180mm |
| Top | N/A |
| Rear | 1x 120mm |
| Radiator Support | |
| Front | 120mm, 240mm, 280mm, 360mm |
| Top | N/A |
| Rear | 120mm |
| Bottom | 120mm, 240mm, 280mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 174mm |
| GPU Length Limitation | 330mm(With Front Fan Mounted) |
| Cable Management | 20mm |
| Fixed Cable Straps | Yes |
| Cable Routing Grommets | Yes |
| Tool-Less Push-To-Lock | Side Panels |
| General | |
| Dust Filters | Front, Bottom |
| Chassis Lighting | 2x Prisma AL-18 Fans |
| Features | Comes With The New Nexus 9P Slim PWM Fan Hub Pre-Installed |
| Fans and LED Lights On TG Versions Fully Controllable Through Motherboards Supporting Addressable RGB(5V) | |
| Comes With Two Prisma ARGB Fans (RGB Version) Or Dynamic X2 PWM Fans | |
| Seamless Tempered Glass Panels With Bolt-Free Top-Latching Mechanisms For Easy Handling | |
| Front Fan Brackets Allow For Unblocked Airflow To The Larger Fans While Catering To Standard Radiator Sizes | |
| Removable Top Bezel and Routing Clips With Velcro Ties Make For Easy Installation and Cable Management | |
| A Sturdy, Vibration-Damped Drive Tray Supporting a Single HDD or Dual SSDs With Two Optional Mounting Positions | |
| Three Dedicated SSD Brackets Included | |
| Bridgeless Expansion Slots Ensure Obstruction-Free Connections and Allow For a More Centered Vertical GPU Installation Via The New Flex B-20 PCIe Riser (Sold Separately) | |
| With a mATX Motherboard (Or Smaller) Mounted, The Two 180mm Fans In The Front Can Be Relocated To The Bottom Of The Case, Allowing For Front Radiator Support and Unprecedented GPU Cooling | |
| GPU Support Bracket That Helps Your GPU Stay Level | |
| Dust Filters For Front and Bottom Easily Accessible By Removing The Front | |
| Fill Port In The Top, Accessible When Removing The Top Panel | |
| Includes Two 180mm PWM Fans For Balancing Performance, Cooling and Noise Levels | |
| Dimensions | |
| Case Dimensions | 450 x 222 x 467mm (L x W x H) |
| Package Dimensions | 535 x 306 x 574mm (L x W x H) |
| Package Content | Torrent Compact |
| 2x Prisma AL-18 Fan | |
| Accessory Box | |
| User Manual | |
| GPU Support Bracket | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Very nice overall design - Peter, 15 September 2023
I love the airflow and cable management. I'm a fan of power-supply-at-top and those are hard to come by.
Build quality is good for the most, but the top panel is plastic and a bit flimsy for my liking. Would have expected a metal panel at this price point.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,699.00
R21,499.00
Save: R 3,200!
























