| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HAVN |
| Series | BF 360 Series |
| Model | BF 360 Flow (HVN-CA-BF360-01) |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | SGCC Steel Sheet Metal |
| ABS, Nylon, Silicon, Zinc alloy, NdFeB Magnets | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Audio Jack | |
| 1x Power & Reset Button | |
| Motherboard Support | E-ATX* / ATX / Micro-ATX / ITX |
| *To install an E-ATX motherboard, the built-in GPU support bracket must be removed. | |
| Expansion Slots | 7 |
| Drive Bays | Right Mount: 2 Storage Bays: 2 x 3.5'' / 4 x 2.5'' |
| Cable Management Tray: 1 Storage Bay: 1 x 3.5'' / 2 x 2.5'' | |
| Storage Bays Included: 2 x (2 x 3.5" / 4 x 2.5") | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 515mm x 254mm x 522.6mm |
| Net Weight | 13.63Kg |
| Fan Support | |
| Front | 2x 180mm / 2x 140mm / 3x 120mm |
| Top | 2x 180mm / 2x 140mm / 3x 120mm |
| Rear | 1x 140mm / 1x 120mm |
| Fan PWM Repeater | |
| Fan Ports | 1x PWM Repeaters, 6 Ports Total |
| Location | 1x Cable Management Tray |
| Fan Connectors | 6 Ports Per Repeater x 4-pin PWM |
| Fan Rated Voltage | 12V |
| Fan Safety Current | Up to 2.6A Across 6 Ports |
| Power Connector | 1x SATA Power |
| Power Safety Current | 1x SATA Connector Power Input, 12V → 2.6A (max) |
| Radiator Support | |
| Top | 240mm / 280mm / 360mm |
| Front | 240mm / 280mm / 360mm / 420mm |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | 195mm |
| PSU Length Limitation | Up to 200mm (Clearance - 260mm) |
| AIO Thickness Support | Up to 60mm |
| GPU Length Limitation | Length: Up to 410 mm |
| Width: Up to 195 mm | |
| 1 - 4.5 Slots | |
| Ram Clearence | If the Radiator & Fans Thickness is Greater than 80 mm: 280 mm - 40 mm / 360 mm - 60 mm |
| General | |
| Dust Filters | Front, Top & Rear Bottom |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
Contact for AvailabilityR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-P1 H9 Flow RGB+ (2025) Tempered Glass All White Ste...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,299.00
Save: R 1,500!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
ARCTIC ACFRE00144A Liquid Freezer III 360 ARGB 360mm AIO Black CP...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,099.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001277WOF Ryzen 9 9950X 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR15,299.00
R11,499.00
Save: R 3,800!
AMD 100-100001973WOF Ryzen 7 9850X3D 5.6GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR14,699.00
R10,499.00
Save: R 4,200!
G.Skill F5-6000J3040G32GX2-TZ5N Trident Z5 NEO 64GB (2x32GB) DDR5...
In stock with WootwareR24,699.00
R21,499.00
Save: R 3,200!
























