Customers Who Viewed This Product Purchased
Intel BX8071514400F Core i5-14400F 10-Core 4.70GHz Raptor Lake-S ...
In stock with WootwareR5,499.00
R3,999.00
Save: R 1,500!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,199.00
Save: R 3,274!
Intel BX8071513500 Core i5-13500 14-Core 4.80GHz Raptor Lake Sock...
In stock with WootwareR6,473.00
R3,499.00
Save: R 2,974!
Intel BX8071514500 Core i5-14500 14-Core 5.0GHz Raptor Lake-S Soc...
In stock with WootwareR5,399.00
R4,199.00
Save: R 1,200!
Product Description
Additional Information
We Also Recommend
Reviews (0) Questions (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Intel |
| Series | 12th Gen Alder Lake |
| Model | i5-12500 (BX8071512500) |
| Essentials | |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | Intel 7 |
| CPU Specifications | |
| Total Cores | 6 |
| Number of Performance-cores | 6 |
| Number of Efficient-cores | 0 |
| Total Threads | 12 |
| Max Turbo Frequency | 4.60 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.60 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | N/A |
| Performance-core Base Frequency | 3.0 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | N/A |
| Cache | 18 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 7.5 MB |
| Processor Base Power | 65 W |
| Maximum Turbo Power | 117 W |
| Supplemental Information | |
| Embedded Options Available | No |
| Memory Specifications | |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | Up to DDR5 4800 MT/s |
| Up to DDR4 3200 MT/s | |
| Max Number of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 76.8 GB/s |
| Processor Graphics | |
| Processor Graphics | Intel UHD Graphics 770 |
| Graphics Base Frequency | 300 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.45 GHz |
| Graphics Output | eDP 1.4b | DP 1.4a | HDMI 2.1 |
| Execution Units | 32 |
| Max Resolution (HDMI) | 4096 x 2160 @ 60Hz |
| Max Resolution (DP) | 7680 x 4320 @ 60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 5120 x 3200 @ 120Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| Multi-Format Codec Engines | 2 |
| Intel Quick Sync Video | Yes |
| Intel Clear Video HD Technology | Yes |
| Number of Displays Supported | 4 |
| Device ID | 0x4690 |
| OpenCL* Support | 2.1 |
| Expansion Options | |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 4 |
| Max Number of DMI Lanes | 8 |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 5.0 and 4.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16 4 | 2x8 4 |
| Max Number of PCI Express Lanes | 20 |
| Package Specifications | |
| Max CPU Configuration | 1 |
| Thermal Solution Specification | PCG 2020A |
| TJUNCTION | 100°C |
| Package Size | 45.0 mm x 37.5 mm |
| Advanced Technologies | |
| Intel Gaussian & Neural Accelerator | 3.0 |
| Intel Thread Director | No |
| Intel Deep Learning Boost (Intel DL Boost) | Yes |
| Intel Optane Memory Supported | Yes |
| Intel Speed Shift Technology | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Hyper-Threading Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel SSE4.1 | Intel SSE4.2 | Intel AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel Volume Management Device (VMD) | Yes |
| Security & Reliability | |
| Intel AES New Instructions | Yes |
| Secure Key | Yes |
| Intel OS Guard | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel Control-Flow Enforcement Technology | Yes |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
You may also be interested in the following product(s)
Wootware Intel Core i5-12400F Alder Lake Intel 600 Series Chipset Motherboard 16GB DDR4-3200MHz NVIDIA GeForce RTX 3060 GDDR6 500GB NVMe Windows 11 64-bit Desktop PC
From: R13,131.00
To: R20,923.00
Out of stock
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
Customers Who Bought This Also Bought
MSI PRO H610M-S DDR4 Intel H610 Raptor Lake LGA 1700 Micro-ATX De...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,499.00
Save: R 300!
Antec V750 Atom 750W Non-Modular Black ATX Desktop Power Supply
In stock with WootwareR999.00
R799.00
Save: R 200!
ID-Cooling IS-67-XT BLACK 120mm Black PWM Premium Low-Profile CPU...
Contact for AvailabilityR799.00
R629.00
Save: R 170!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Antec V650 Atom V2 650W Non-Modular Black ATX Desktop Power Suppl...
In stock with WootwareR949.00
R799.00
Save: R 150!
Lenovo 21SK000RZA ThinkBook 16 G8 Intel Core Ultra 5 225U 4.8Ghz ...
In stock with SupplierR17,486.00






















