Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | MSI |
| Series | MAG Series |
| Model | MAG 342CQRF E20 |
| Display | |
| Panel Size | 34" |
| Panel Type | VA (Vertical Alignment) |
| Native Resolution | UWQHD (3440x1440) |
| Display Surface | Anti-Glare |
| Pixel Pitch | 0.23175 (H/V) |
| Brightness | 300 nits (typical) |
| Contrast Ratio | 3500:1 (typical) |
| Viewing Angles | 178°(H)/178°(V) |
| Response Time | 0.5ms Grey-to-Grey |
| Display Colours | 1.07 Billion Colours, 8-Bit with FRC |
| Colour Gamut | 90% DCI-P3, 110% sRGB, 88% AdobeRGB (CIE1976) |
| Performance | |
| Refresh Rate | Up to 100Hz (HDMI) |
| Up to 200Hz (DisplayPort) | |
| Variable Refresh Technology | VESA Adaptive-Sync Capable |
| NVIDIA G-Sync / AMD FreeSync Compatible | |
| Variable Refresh Range | 48Hz to 120Hz (HDMI, FreeSync, Depends on resolution) |
| 48Hz to 200Hz (DisplayPort, FreeSync/G-Sync) | |
| Variable OverDrive | N/A |
| Console Support | Yes, WQHD (2560x1440) @ 120Hz via HDMI |
| Xbox Series supports FreeSync over HDMI with Console Mode enabled | |
| PlayStation 5 supports FreeSync over HDMI with Console Mode enabled | |
| Supports 4K HDMI Input (60Hz, 120Hz) | |
| Certifications | Low Blue Light & Flicker-Free solution |
| Physical | |
| Tilt | -5° to 20° |
| Swivel | -30° ~ 30° |
| Pivot | -5° ~ 5° |
| Height | 90mm range |
| Wall Mountable (VESA) | 75x75mm VESA Mount |
| Audio | |
| Speakers | N/A |
| Audio Output | 1x 3.5mm Line Out Audio Jack |
| Microphone Input | N/A |
| Connectivity | |
| Display Inputs | 2x HDMI 2.0b Ports (HDCP, FreeSync) |
| 1x DisplayPort 1.4a Port (HDCP, FreeSync/G-Sync) | |
| Power | |
| Voltage Required | 100 to 240 VAC |
| Power Consumption | <0.3W (Standby) |
| General | |
| Colour | Black |
| Dimensions (with stand) | 808.6 x (423.97 ~ 513.97) x 269.97mm (W x H x D) |
| Dimensions (without stand) | 808.6 x 363.95 x 119.67mm (W x H x D) |
| Weight (with stand) | 6.95kg |
| Boxed Accessories | 1x DisplayPort Cable (1.4a), |
| 1x Power Cord (C13), | |
| 1x AC Adaptor, | |
| 1x Quick Guide, | |
| 4x VESA Screw | |
| Platform Support | Supports HDMI VRR in Console Mode, supports HDMI CEC |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
WootVision 34UW V180 34" UltraWide QHD (3440x1440) 180Hz 1ms (OD)...
Stock Coming SoonR7,199.00
R4,599.00
Save: R 2,600!
Alienware AW3425DWM 34" UWQHD (3440x1440) 180Hz 1ms VA HDR 400 Fr...
In stock with WootwareR11,499.00
R7,999.00
Save: R 3,500!
Alienware AW3425DW 34.2" UWQHD (3440x1440) 240Hz 0.03ms QD-OLED A...
In stock with WootwareR21,999.00
R15,999.00
Save: R 6,000!
Dell P3425WE 34" UWQHD(3440x1440) 100Hz 5ms IPS USB-C Hub 3800R C...
In stock with SupplierR10,371.00
MSI PRO MP341CQ E12 34" UWQHD (3440x1440) 1ms MPRT 120Hz VA Anti-...
In stock with WootwareR6,999.00
R6,699.00
Save: R 300!
Dell P3424WEB Pro 34 Plus 34" UWQHD (3440x1440) 60Hz 8ms IPS Vide...
In stock with SupplierR15,455.00
Customers Who Bought This Also Bought
Logitech 920-009800 MK295 Silent Wireless Keyboard & Mouse Combo
In stock with WootwareR749.00
R599.00
Save: R 150!
WootVision 32U V144 31.5" 4K UHD (3840x2160) 144Hz 4ms VA Black D...
In stock with WootwareR7,299.00
R5,799.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Samsung MZ-V9P2T0BW 990 PRO 2TB NVMe M.2 2280 PCI-Express 4.0 x4 ...
In stock with WootwareR9,999.00
R8,699.00
Save: R 1,300!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
Crucial CT16G56C46S5 16GB (1x16GB) DDR5-5600MHz CL46 1.1V SO-DIMM...
Contact for AvailabilityR4,985.00
PELADN WO4 AMD Ryzen 5 7640HS 5.0GHz 6-Core 16GB (1x16GB) DDR5-56...
In stock with WootwareR10,399.00
R8,899.00
Save: R 1,500!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Dell BTO107_PC16250_EMEA Pro 16 Intel Core Ultra 7 255U 5.2Ghz 12...
In stock with SupplierR29,299.00
HIKSEMI HS-SSD-FUTURES-1024G FUTURE (S) 1TB M.2 2230 PCIe 4.0 NVM...
In stock with WootwareR5,399.00
R3,799.00
Save: R 1,600!






















