XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,299.00
R6,799.00
Save: R 1,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE 11350-03-20G 16GB GDDR6 128-Bit ...
In stock with WootwareR11,699.00
R9,299.00
Save: R 2,400!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16G GAMING OC ICE GV-R906XGAMINGOCICE-...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
Sapphire Radeon RX 9060 XT NITRO+ 11350-01-20G 16GB GDDR6 128-Bit...
In stock with WootwareR12,999.00
R10,499.00
Save: R 2,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PURE 11350-02-20G 16GB GDDR6 128-Bit P...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,499.00
Save: R 2,700!
ASRock Radeon RX 9060 XT 16GB Challenger RX9060XT CL 16GO 16GB GD...
In stock with SupplierR10,397.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | PULSE Series |
| Model | Radeon RX 9060 XT 8GB NITRO+ (11350-04-20G) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 32 |
| Ray Accelerators | 32 |
| AI Accelerators | 64 |
| Game Clock | Up to 2700 MHz |
| Boost Clock | Up to 3290 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| Memory | |
| AMD Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort v2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680×4320 (Via HDMI and Displayport) |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | 3rd Gen Radeon Raytracing Accelerators |
| 2nd Gen Radeon AI Accelerators | |
| AMD HYPR-RX w ith AFMF 2 | |
| AMD FidelityFX Super Resolution 4 with AI Upscaling | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Fluid Motion Frames 2 Technology | |
| AMD Radeon Anti Lag 2 Technology | |
| AV1 Encode/Decode | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Freesync technology | |
| AMD Infinity Cache | |
| AMD Smart Technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material (TIM) | |
| AeroCurve Fan Blade | |
| FrameDefense | |
| Integrated Cooling Module | |
| Dual-X Cooling Technology | |
| Metal Backplate | |
| Sleeve Bearing Fans | |
| 9-Phase Digital Power Design | |
| Fuse Protection | |
| Intelligent Fan Control | |
| Precision Fan Control | |
| TriXX Supported | |
| TriXX Boost | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Typical Board Power | 170W |
| Power Connector | 1x PCIe 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.3 slot |
| Dimensions | 244mm x 124mm x 46.1mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,299.00
Save: R 700!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,499.00
R1,899.00
Save: R 600!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
Crucial CT1000E100SSD8 E100 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 NVMe Solid Sta...
In stock with WootwareR4,299.00
R3,199.00
Save: R 1,100!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
Contact for AvailabilityR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
ASUS PRIME A520M-K AMD AM4 Socket A520 Micro-ATX Desktop Motherbo...
In stock with WootwareR2,299.00
R1,199.00
Save: R 1,100!
























