Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Montech Century II 850 ATX 3.1 850W 80 Plus Gold PCIe 5.1 Fully M...
In stock with WootwareR2,149.00
R1,799.00
Save: R 350!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
Cooler Master MPX-8505-AFAG-BEU ELITE Gold 850 850W 80 Plus Gold ...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,749.00
Save: R 250!
GamerStorm PQ850G 850W Cybenetics Platinum Fully Modular Black PC...
In stock with WootwareR1,999.00
R1,799.00
Save: R 200!
Cooler Master MPE-8506-ACAG-BEU MWE Gold V3 850W 80 Plus Gold ATX...
In stock with WootwareR1,699.00
R1,349.00
Save: R 350!
FSP VITA-850BD VITA BD 850W PCIe 5.1 80 Plus Bronze Non-Modular A...
In stock with WootwareR1,577.00
R1,199.00
Save: R 378!
MSI MAG A850GL PCIE5 850W 80 Plus Gold PCIe 5.0 Fully Modular Bla...
Stock Coming SoonR2,599.00
R2,099.00
Save: R 500!
1STPLAYER NGDP-GLD-850-BK-ZA 850W 80-Plus Gold ATX 3.1 Fully Modu...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,999.00
Save: R 400!
MSI MAG A850GL PCIE5 WHITE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 Fully Modula...
In stock with WootwareR2,699.00
R2,299.00
Save: R 400!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Super Flower |
| Series | Leadex |
| Model | SF-850F14MP |
| Wattage | 850W |
| 80+ Efficiency | 20%: 90%, 50%: 92%, 100%: 89% (115V Internal Platinum) |
| Intel Power Design Guide | V2.92 |
| AC Input Frequency | 100-240Vac |
| Fan Size | 140mm Dual Ball Bearing Silent Fan |
| Dimension | 165mm(L) x 150mm(W) x 86mm(H) |
| Protection | OVP / OCP / OPP / SCP / UVP / OTP / NLO / SIP |
| Safety | cTUVus / TUV / CB / CE / FCC / RCM / BSMI / RoHS / KCC / EAC |
| Temperature | Passed 50°C Hot Testing |
| Cable Specifications | |
| 20 + 4Pin Cable | One cable (600mm) |
| (4 + 4Pin) CPU Cable | Two cables (700mm) |
| PCI-E 6 + 2Pin Cable | Two cables (700mm) |
| SLI (2 x PCI 6 + 2Pin) Cable | Two cables (700 + 150mm) |
| 4SATA Cable | One cable (550 + 100 + 100 + 100mm) |
| 3SATA Cable | Two cables (550 + 100 + 100 + 100mm) |
| 4Molex Cable | One cable (550 + 100 + 100 + 100mm) |
| Molex Adapter Cable | One cable (100mm) |
| Output Specifications | |
| AC Input | 100-240Vac 10A 60Hz/50Hz |
| DC Output | 3.3V / 5V / 12V / -12V / 5VSB |
| Max Output Current | 20A / 20A / 70.8A / 0.5A / 2.5A |
| Max Combined Wattage | 100W / 849.6W / 6W / 12.5W / 850W |
| Warranty Information | |
| Warranty | 5 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Super Flower is the only kind of Flower you need - Darren, 6 January 2025
My second SF PSU and I just love them. The packing is proper private school levels. Beautifully contained in a fabric bag sits literally every kind of cable you could possibly need x2 or x3 for some. Very quiet and runs nice and cool.very happy
- Great PSU - Prelen, 12 December 2024
High efficiency PSU at a great price. It feels really well made and is heavy, comes with a nice bag to store the extra cables and the cables are clearly marked.
- Solid PSU - Renton, 5 December 2024
More than powerful enough with some overhead, make sure to use 2 separate 8 pin connectors with you GPU to ensure correct draw. The cables are still pretty hard to keep neat and it helps to keep them hidden in bottom box inside the case. Running 9600x with 7700xt with plenty room for GPU upgrade in future. Nice to have platinum rating for cooler temps and less power wasted.
- Solid PSU - Renton, 5 December 2024
More than powerful enough with some overhead, make sure to use 2 separate 8 pin connectors with you GPU to ensure correct draw. The cables are still pretty hard to keep neat and it helps to keep them hidden in bottom box inside the case. Running 9600x with 7700xt with plenty room for GPU upgrade in future. Nice to have platinum rating for cooler temps and less power wasted.
- +very happy mofo noises+ - Aidan, 21 November 2024
This is the most beautiful PSU I have ever built a PC with. Everything feels super high quality. It is boxed very nicely with a little fabric bag for the unused cables. I was not sure about using a new brand that I had not heard of but I am SO glad I did.
I would highly recommend - Would give it a 5 if it had cable sleeves. - Philip, 17 October 2024
Fantastic bang-for-buck PSU. Would have been awesome if the cables came sleeved. Packaging is solid and comes with a high quality bag to store those extra leftover cables. It also comes with the 16 pin PCIE connector for the 40 series cards.
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
Intel BX80768265K Core Ultra 7 265K 20-Core 5.50GHz Arrow Lake-S ...
Contact for AvailabilityR10,199.00
R7,499.00
Save: R 2,700!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
AMD 100-100000662WOF Ryzen 9 9900X 5.60GHz 12-Core Zen 5 Socket A...
Stock Coming SoonR9,699.00
R7,999.00
Save: R 1,700!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ASUS TUF GAMING B850-PLUS WIFI AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desk...
Contact for AvailabilityR7,999.00
R4,999.00
Save: R 3,000!
ASUS TUF GAMING B850M-PLUS WIFI7 AMD B850 Ryzen Socket AM5 Micro-...
Contact for AvailabilityR6,999.00
R3,999.00
Save: R 3,000!
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,799.00
R9,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,499.00
Save: R 3,700!
























