Product Description
Additional Information
Reviews (0)
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | HAVN |
| Series | HS 420 Series |
| Model | HS 420 (HVN-CA-HS420-05) |
| Physical Details | |
| Colour | White |
| Materials | SGCC Steel Sheet Metal |
| ABS, Nylon, Silicon, Zinc alloy, NdFeB magnets | |
| Side Panel | Tempered Glass |
| I/O Ports | 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A | |
| 1x Audio Jack | |
| 1x Power & Reset Button | |
| Motherboard Support | E-ATX (Max Width 277 mm) / ATX / M-ATX / Mini-ITX |
| Expansion Slots | 6 |
| Drive Bays | Right Fan Mount: 4 Storage Bays: 4 x 3.5'' / 8 x 2.5'' |
| Cable Management Tray: 1 Storage Bay: 1 x 3.5'' / 2 x 2.5'' | |
| Storage Bay Included: 4x | |
| PSU Support | ATX |
| Dimensions | 541mm x 259.5mm x 547mm |
| Volume | 17.84kg |
| Fan PWM Repeater | |
| Fan Ports | 2 x PWM repeaters, 12 ports total |
| Location | 1 x Cable Management Tray |
| 1 x PSU Shroud | |
| Fan Connectors | 6 ports per repeater x 4-pin PWM |
| (Connect your primary fan to the white port to control PWM signal. All other ports mirror the white port's signal.) | |
| Fan Rated Voltage | 12V |
| Fan Safety Current | Up to 2.6A across 6 ports |
| Power Connector | 1 x SATA Power |
| Power Safety Current | 1 x SATA connector power input, 12V → 2.6A (max) |
| Pre-Installed Fans | |
| Top | N/A |
| Right | N/A |
| Bottom | N/A |
| Rear | N/A |
| Fan Support | |
| Top | 3x 120mm / 3x 140mm |
| Right | 3x 120mm / 3x 140mm |
| Bottom | 3x 120mm / 3x 140mm |
| Rear | 2x 120mm / 2x 140mm |
| Thickness Up to 30mm | |
| Radiator Support | |
| Top | 280mm / 360mm / 420mm (Thickness: 65 mm, not overlapping with RAM) |
| Right | 280mm / 360mm / 420mm (Thickness: 60 mm w/ GPU >317mm, 80 mm w/ top AIO) |
| Bottom | 280mm / 360mm / 420mm (Thickness: 120 mm) |
| Clearance | |
| CPU Cooler Height Limitation | Up to 185 mm |
| Liquid cooling recommended. | |
| PSU Length Limitation | Up to 220mm (Clearance - 290mm) |
| GPU Clearence | Length: Up to 480mm |
| Width: Up to 195 mm | |
| GPU width support depends on CPU cooler size. CPU center to graphics card PCIe edge connector: ~199mm (varies by motherboard). Liquid cooling recommended. | |
| RAM Clearance | If the fan and radiator thickness is greater than 65mm: 420mm - 32mm / 360mm - 43mm |
| General | |
| Dust Filters | Bottom, Top, Right & Rear Bottom |
| Internal Display Support | |
| VESA Mounting | 75mm x 75mm |
| 100mm x 100mm | |
| Display Size | 14" (Max) |
| Location | Front Right Pillar |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
Category Bestsellers
Montech AIR 903 MAX Black RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,649.00
R1,299.00
Save: R 350!
Montech AIR 903 Base Black Tempered Glass Black ATX Mid Tower Des...
In stock with WootwareR1,349.00
R999.00
Save: R 350!
Antec C8 Constellation Black Clear Tempered Glass E-ATX Full Towe...
In stock with WootwareR2,099.00
R1,749.00
Save: R 350!
NZXT CM-H72FB-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass Black E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,799.00
Save: R 1,400!
Lian Li G99.LAN217X.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass Black Ste...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,599.00
Save: R 400!
Lian Li G99.LAN217INFX.00 LANCOOL 217 INF ARGB Tempered Glass Bla...
In stock with WootwareR2,999.00
R2,499.00
Save: R 500!
Montech AIR 903 MAX White RGB Tempered Glass ATX Mid Tower Deskto...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Lian Li G99.LAN217W.00 LANCOOL 217 Clear Tempered Glass White Ste...
In stock with WootwareR2,649.00
R2,199.00
Save: R 450!
NZXT CM-H72FW-R1 H7 Flow RGB Tempered Glass White E-ATX Mid-Tower...
In stock with WootwareR3,199.00
R1,999.00
Save: R 1,200!
NZXT CM-H92FW-01 H9 Flow (2025) Tempered Glass All White Steel E-...
In stock with WootwareR3,499.00
R2,599.00
Save: R 900!
Customers Who Bought This Also Bought
AMD 100-100000719WOF Ryzen 9 9950X3D 5.70GHz 16-Core Zen 5 Socket...
In stock with WootwareR16,799.00
R13,799.00
Save: R 3,000!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,349.00
R3,149.00
Save: R 1,200!
Western Digital WDS100T3B0A WD Blue SA510 1TB 2.5" SATA 3.0 Solid...
In stock with WootwareR3,399.00
R2,799.00
Save: R 600!
Microsoft Windows 11 Professional 64-bit Operating System - DSP P...
In stock with WootwareR4,499.00
R2,999.00
Save: R 1,500!
Palit GeForce RTX 5060 DUAL NE75060019P1-GB2063D 8GB GDDR7 128-bi...
In stock with WootwareR11,599.00
R6,999.00
Save: R 4,600!
Antec VCX300 ARGB Tempered Glass Black Steel ATX Mid-Tower Deskto...
In stock with WootwareR899.00
R699.00
Save: R 200!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,399.00
R1,249.00
Save: R 150!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
























