| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | Pure Series |
| Model | Radeon RX 9060 XT PURE GAMING OC (11350-02-20G) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9060 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 32 |
| Ray Accelerators | 32 |
| AI Accelerators | 64 |
| Game Clock | Up to 2700 MHz |
| Boost Clock | Up to 3290 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| Memory | |
| AMD Infinity Cache | 32MB |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 128-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API | |
| DirectX | Microsoft DirectX 12 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 1x DisplayPort v2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| Multi-Monitor Support | 3 |
| Maximum Digital Resolution | 7680×4320 (Via HDMI and Displayport) |
| VR Ready | Yes |
| General | |
| Features | 3rd Gen Radeon Raytracing Accelerators |
| 2nd Gen Radeon AI Accelerators | |
| AMD HYPR-RX w ith AFMF 2 | |
| AMD FidelityFX Super Resolution 4 with AI Upscaling | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Fluid Motion Frames 2 Technology | |
| AMD Radeon Anti Lag 2 Technology | |
| AV1 Encode/Decode | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Freesync technology | |
| AMD Infinity Cache | |
| AMD Smart Technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| Pure White Design | |
| Glow! ARGB SAPPHIRE LOGO | |
| TriXX Supported / TriXX Boost | |
| AeroCurve Fan Blade | |
| FrameDefense | |
| Free Flow Cooling Design | |
| External RGB LED MB Synchronization | |
| Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material | |
| Fuse Protection | |
| Dual Axial Fans | |
| Dual Ball Bearing | |
| Power Requirements | |
| Recommended Power Supply | 450W |
| Typical Board Power | 170W |
| Power Connector | 1x PCIe 8-pin |
| Physical Aspects | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 2.3 slot |
| Dimensions | 240mm x 124mm x 46.1mm |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Bang for buck - Edson, 17 February 2026
If you're building a PC and want serious bang for your buck without breaking the bank, the Sapphire PURE RX 9060 XT 16GB is genuinely fantastic. It absolutely crushes 1440p gaming and that sweet 16GB of VRAM means you're set for years to come. What I really love about it is how efficient it is; it runs super cool and quiet, and seriously, in a lot of 1080p games, it barely sips power sometimes using less than 100W! It’s a stellar card that just gets the job done. Went for this model due to the fans though l don't have a white build.
- Best Value GPU - Kayden, 29 October 2025
Best bang for your buck card right now. ( unless the 5060 ti 16 is like R500 more somewhere). I don't have a white build but i got this over the Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE because the fans here are Dual Ball Bearing , not sleeved.
- Decent GPU - Joshua, 23 July 2025
While this card will struggle with UE5 games at 1440P max settings, it runs extremely well with older titles, sometimes hitting 4k max settings (your milage may vary). This card will last you a good few years, providing a good starting point for anyone looking to get a more budget friendly card. Just make sure you have PCIe4.0 or higher or you will suffer a bit.
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan Gaming OC Edition RX-96TS3...
In stock with WootwareR13,499.00
R9,199.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16GB GAMING OC GV-R9060XTGAMING OC-16G...
In stock with WootwareR13,199.00
R9,199.00
Save: R 4,000!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift Triple Fan White OC Edition RX-96TS31...
In stock with WootwareR13,599.00
R9,299.00
Save: R 4,300!
XFX Radeon RX 9060 XT Swift OC Gaming Edition RX-96TSW8GBQ 8GB GD...
In stock with WootwareR8,499.00
R6,999.00
Save: R 1,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PULSE 11350-03-20G 16GB GDDR6 128-Bit ...
In stock with WootwareR11,699.00
R9,199.00
Save: R 2,500!
Gigabyte Radeon RX 9060 XT 16G GAMING OC ICE GV-R906XGAMINGOCICE-...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,199.00
Save: R 3,000!
Sapphire Radeon RX 9060 XT NITRO+ 11350-01-20G 16GB GDDR6 128-Bit...
In stock with WootwareR12,999.00
R10,499.00
Save: R 2,500!
Sapphire Radeon RX 9060 XT PURE 11350-02-20G 16GB GDDR6 128-Bit P...
In stock with WootwareR12,199.00
R9,499.00
Save: R 2,700!
ASRock Radeon RX 9060 XT 16GB Challenger RX9060XT CL 16GO 16GB GD...
In stock with SupplierR10,397.00
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
AMD 100-100000926WOF Ryzen 7 5700X 8-Core 3.4GHz (4.6GHz Boost) S...
In stock with WootwareR4,999.00
R4,199.00
Save: R 800!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,799.00
R1,099.00
Save: R 700!
Super Flower SF-750F14GE Leadex III GE 750W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,449.00
R1,849.00
Save: R 600!
Antec Atom G750 750W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,599.00
R1,249.00
Save: R 350!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
Antec Atom G850 850W 80 Plus Gold Semi-Modular Black Desktop Powe...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,399.00
Save: R 500!
AMD 100-100001015BOX Ryzen 5 7600 5.10GHz 6-Core Zen 4 Socket AM5...
In stock with WootwareR6,199.00
R3,999.00
Save: R 2,200!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000927BOX Ryzen 5 5600 6-Core 3.5GHz (4.4GHz Boost) So...
In stock with WootwareR4,349.00
R2,799.00
Save: R 1,550!
WootVision 24F I144 23.8" Full HD (1920x1080) 144Hz 14ms IPS Blac...
In stock with WootwareR2,399.00
R1,599.00
Save: R 800!
Gigabyte B850 GAMING WIFI6 AMD B850 Ryzen Socket AM5 ATX Desktop ...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,599.00
Save: R 600!
Kioxia LSD10Z001TG8 EXCERIA PLUS G3 1TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR4,199.00
R3,299.00
Save: R 900!
























