XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...
In stock with WootwareR20,499.00
R14,799.00
Save: R 5,700!
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | Sapphire |
| Series | PURE Series |
| Model | Radeon RX 9070 XT PURE (11348-02-20G) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 64 Compute Units |
| Ray Accelerators | 64 units, gen 3 |
| Stream Processors | 4096 Unified |
| Game Clock | Up to 2460 MHz |
| Boost Clock | Up to 3010 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 2x DisplayPort 2.1a |
| 2x HDMI 2.1b | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Tri-X Free Flow Cooling Design with AeroCurve Fans |
| Sapphire Fan Quick Connect Technology | |
| Honeywell PTM7950 Thermal Interface Material | |
| TriXX RGB Integration | |
| PCI Express 5.0 Support | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 317W |
| Minimum Recommended Power Supply | 750W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCIe PEG Connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3 Slot |
| Dimensions | 320 x 120.5 x 61.6mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Boxed Accessories | L-Shape Support Bracket |
| 3pin 5V ARGB Cable | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 3 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Great Stuff! - Cobus, 6 April 2026
Not much of an upgrade coming from a 7900xtx, but this has completed my full white build I have always wanted, card performs great, FSR4 also looks a lot better than FSR3, and temps are great, idling at 24-25, highest I saw was 56, so overall quite happy, thanks team Woot.
- Beautiful card works great. - Sean, 9 March 2026
I'm very impressed with this card. Performance is great, runs cool, looks the part and Sapphire's attention to detail is great. Entire card was covered in film to protect it, comes with an anti-sag bracket and longer screws should you mount it normally.
Would definitely recommend this card for anyone with a white build who actually wants a white card (not silver/white), doesn't want to deal with 12VHPR connectors and wants something that performs well for the price. - Whisper quiet - OomoO, 16 January 2026
Excellent performance, low thermals and only the sound of air gently whooshing through the fans. And this all over summer months.
- The Beast - Marlon, 22 October 2025
This card is an absolute beast of a card!
Definitely a good upgrade from my GTX 1070, this card averages me on 120-200fs + on my 1440p Ultrawide monitor
i have it paired with an am ryzen 3600 and 32gb of ram.
it even comes with an awesome gpu support bracket. - Happy with the Card - Blake, 18 September 2025
Upgraded from RTX3070 to this card. This was the best value for money upgrade in comparison to the RTX5070/TI. Dont care for Raytracing just performance. Watching a few videos to learn the AMD software but its mostly pretty good once you've learnt where the settings are in comparison.
- Great card - Ian, 21 July 2025
Good card. Idles around 26°C and runs 40°C in games. Beast of a card.
- What an upgrade - Stefan, 18 July 2025
hopping from a 5700xt to a 9070xt has been a massive leap.
gaming at max settings with amazing frames along, paired with my 5700x3d (also purchased from Wootware), the price is amongst some of the best i've seen and i am gearing up to have many more years of great gaming.
Wooted up my rig for sure.
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,999.00
R6,799.00
Save: R 3,200!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR6,499.00
R4,999.00
Save: R 1,500!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Gigabyte B650-EAGLE-AX B650 EAGLE AX WIFI 6E AMD B650 Ryzen Socke...
In stock with WootwareR4,649.00
R3,499.00
Save: R 1,150!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Samsung MZ-V9S2T0BW 990 EVO Plus 2TB PCIe 5.0 x2 NVMe M.2 2280 So...
In stock with WootwareR8,699.00
R6,799.00
Save: R 1,900!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,399.00
R4,999.00
Save: R 3,400!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,149.00
Save: R 350!
Montech XR ARGB Tempered Glass Black ATX Mid Tower Desktop Chassi...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,149.00
Save: R 750!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,599.00
R9,999.00
Save: R 2,600!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!








![[RECERTIFIED] XFX Radeon RX 9070 XT Quicksilver Magnetic Air Edit...](https://www.wootware.co.za/media/catalog/product/cache/1/small_image/200x/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/r/x/rx-97tmaqkb9-3_1.jpg)














