XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC White Gaming Edition RX-97TRGBBW...
Stock Coming SoonR23,799.00
R16,499.00
Save: R 7,300!
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Quicksilver Series |
| Model | Radeon RX 9070 XT Quicksilver (RX-97TQICKB9) |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Compute Units | 64 Compute Units |
| Ray Accelerators | 64 units, gen 3 |
| Stream Processors | 4096 Unified |
| AI Accelerators | 128 accelerators, gen 2 |
| Base Clock | 1660 MHz |
| Game Clock | Up to 2400 MHz |
| Boost Clock | Up to 2970 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 Architecture |
| GPU Design | TSMC 4nm Monolithic Die |
| Memory | |
| Infinity Cache | 64MB |
| Effective Memory Clock | 20Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.7 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 with HDCP 2.3 (UHBR20) |
| 1x HDMI 2.1 with HDCP 2.3 (FRL 48Gbps) | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | Mercury Cooling System with Triple Fans |
| Dual Ball Bearing Fans | |
| Ventilated Metal Back Plate | |
| AMD FreeSync Technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| HDMI 2.1 VRR | |
| HDMI 4K Support | |
| DisplayPort 2.1 8K Support | |
| Simultaneous AV1 & HEVC Encode and Decode. | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Decode | |
| 8K60 AV1 / H265 / HEVC Encode | |
| Video Streaming up to 8K | |
| AMD HYPR-RX Game Optimisation | |
| AMD Radeon FreeSync Premium | |
| AMD Radeon Pro Drivers | |
| AMD Radeon VR Ready Premium | |
| AMD FidelityFX Super Resolution | |
| AMD Radeon Image Sharpening | |
| AMD Radeon Anti-Lag | |
| AMD Radeon Chill | |
| AMD Radeon Software | |
| Hardware-Accelerated Ray Tracing | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 304W |
| Minimum Recommended Power Supply | 800W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 350 x 140 x 67mm (L x H x W) |
| Operating System Support | Windows 11 64-bit |
| Ubuntu x86 64-Bit | |
| Linux x86_64 | |
| Accessories | Quick Installation Guide |
| GPU Support Stand | |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Fantastic Card - Cailen, 17 September 2025
An absolute monster of a card that can even rival a RTX 5080. Upgraded from a RTX 2070 Super and its been an absolute pleasure running this fantastic card.
- Beast of a Card - Vernon, 25 July 2025
Upgraded from RX 6700XT and its about 2.5x faster. Undervolting makes it even faster. This card blows 1440p out of the water as well as ray tracing. 4K native also very good performance. FSR4 is amazing as well. Just buy it.
Questions
Ask a Question
No questions yet. Be the first to ask!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR949.00
R849.00
Save: R 100!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,449.00
R3,199.00
Save: R 1,250!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!
Lian Li G99.A3X-WDG.00 A3-mATX Tempered Glass Black Steel Micro-A...
In stock with WootwareR1,899.00
R1,599.00
Save: R 300!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
Samsung MZ-VAP2T0BW 9100 PRO 2TB M.2 2280 PCIe 5.0 x4 NVMe Solid ...
In stock with WootwareR14,799.00
R8,999.00
Save: R 5,800!
ID-Cooling FX360 PRO 360mm Black Liquid CPU Cooler
In stock with WootwareR1,349.00
R1,199.00
Save: R 150!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,699.00
R9,399.00
Save: R 3,300!
























