| SPECIFICATIONS | |
| Brand | XFX |
| Series | Radeon RX9000 Series |
| Model | RX-97TSWF3B9 |
| Chipset | |
| GPU | Radeon RX 9070 XT |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Stream Processors | 4096 |
| Base Clock | 1660 MHz |
| Game Clock | 2400 MHz |
| Boost Clock | 2970 MHz |
| GPU Architecture | AMD RDNA 4 |
| GPU Design | TSMC N4C FinFET |
| Effective Memory Clock | 20 Gbps |
| Memory Size | 16GB |
| Memory Interface | 256-bit |
| Memory Type | GDDR6 |
| 3D API Support | |
| DirectX | Direct3D 12_2 Ultimate |
| OpenGL | OpenGL 4.6 |
| OpenCL | OpenCL 2.2 |
| Vulkan | Vulkan 1.3 |
| Shader Model | Shader Model 6.8 |
| Connectivity | |
| Ports | 3x DisplayPort 2.1 |
| 1x HDMI 2.1 | |
| HDMI 4K Support | Yes, Up to UltraHD 4K 120Hz |
| VR Ready | Yes, Radeon VR Ready Premium |
| General | |
| Features | 64 AMD RDNA 4 Compute Units (with RT AI Accelerators) |
| AMD Infinity Cache technology | |
| DisplayPort 2.1 | |
| AMD Radiance Display Engine | |
| AMD Radeon Boost technology | |
| AMD Radeon Anti-Lag technology | |
| PCI Express 5.0 ready | |
| AMD FidelityFX technologies | |
| AMD FidelityFX Super Resolution technology | |
| Microsoft DirectX 12 Ultimate | |
| Microsoft DirectStorage | |
| Vulkan Optimized | |
| AMD smart technologies | |
| AMD Software: Adrenalin Edition application | |
| AMD Noise Suppression | |
| AMD Privacy View | |
| AMD Radeon Super Resolution technology | |
| AMD Link | |
| AMD Freesync technology | |
| Power Requirements | |
| Total Graphics Power (TGP) | 304W |
| Minimum Recommended Power Supply | 800W |
| Power Connector | 2x 8-Pin PCI PEG connectors |
| General | |
| Form Factor | ATX |
| Slot Width | 3.5 Slot |
| Dimensions | 325 x 150 x 65mm (L x H x W) |
| Warranty Information | |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Manufacturer's Site | Visit the manufacturer's website |
|---|---|
| Product Link | Visit the manufacturer's page for this product |
- Best computer ever - Michael, 22 December 2025
Good day Wootware, thank you so much for providing me with the best computer ever. Every title I play is running smooth on Ultra settings and all products together are working perfectly. No matter what I do, the GPU and CPU are not even reaching 60 degrees. Amazing! I thank you again :)
- Great Value - Mauritz Stefanus, 5 June 2025
Worked great out of the box. really impressed with how far amd has com along as this is my first amd gpu since the 6870HD nearly a decade ago. even this bugget card undervolted with quite a bit of headroom
XFX Radeon RX 9070 XT Mercury OC Magnetic Air ARGB RX-97TMARGB9 1...
In stock with WootwareR23,699.00
R16,299.00
Save: R 7,400!
XFX Radeon RX 9070 XT Swift Triple Fan Gaming Edition RX-97TSWF3B...
In stock with WootwareR20,799.00
R15,199.00
Save: R 5,600!
Sapphire Radeon RX 9070 XT NITRO+ 11348-01-20G 16GB GDDR6 256-Bit...
In stock with WootwareR24,749.00
R16,999.00
Save: R 7,750!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC GV-R9070XTGAMING OC-16GD 16G...
In stock with WootwareR20,499.00
R15,499.00
Save: R 5,000!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC ICE GV-R907XGAMINGOCICE-16GD...
In stock with WootwareR19,699.00
R15,499.00
Save: R 4,200!
Sapphire Radeon RX 9070 XT PULSE 11348-03-20G 16GB GDDR6 256-Bit ...
In stock with WootwareR19,799.00
R15,499.00
Save: R 4,300!
Gigabyte Radeon RX 9070 XT AORUS ELITE GV-R9070XTAORUS E-16GD 16G...
In stock with WootwareR25,249.00
R16,499.00
Save: R 8,750!
ASRock Radeon RX 9070 XT 16GB Challenger RX9070XTCHALLENGER16G 16...
In stock with SupplierR17,099.00
ASUS Radeon RX 9070 XT TUF GAMING OC TUF-RX9070XT-O16G-GAMING 16G...
In stock with SupplierR19,353.00
Super Flower SF-1000F14GE Leadex III GE 1000W 80 Plus Gold ATX 3....
In stock with WootwareR3,049.00
R2,499.00
Save: R 550!
Super Flower SF-850F14GE Leadex III GE 850W 80 Plus Gold ATX 3.1 ...
In stock with WootwareR2,799.00
R2,199.00
Save: R 600!
AMD 100-100001084WOF Ryzen 7 9800X3D 5.2GHz 8-Core Zen 5 Socket A...
In stock with WootwareR12,999.00
R9,499.00
Save: R 3,500!
AMD 100-100001404WOF Ryzen 7 9700X 5.50GHz 8-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR9,599.00
R6,499.00
Save: R 3,100!
ID-Cooling FROZN A620 PRO SE BLACK 120mm Dual-Tower Black PWM CPU...
In stock with WootwareR899.00
R799.00
Save: R 100!
DeepCool R-CG530-BKADA4-G-1 CG530 4F ARGB Tempered Glass Steel Bl...
In stock with WootwareR1,499.00
R1,249.00
Save: R 250!
AMD 100-100000910WOF Ryzen 7 7800X3D 5.0GHz 8-Core Zen 4 Socket A...
In stock with WootwareR12,299.00
R7,999.00
Save: R 4,300!
WootVision 27Q I165 27" WQHD (2560x1440) 165Hz 1ms IPS Gaming Des...
Contact for AvailabilityR4,499.00
R2,799.00
Save: R 1,700!
ARCTIC ACFRE00180A Liquid Freezer III Pro 360mm AIO Black CPU Coo...
In stock with WootwareR3,199.00
R2,599.00
Save: R 600!
Super Flower SF-1300F14XG ATX 3.1 Leadex VII XG 1300W Cybenetics ...
In stock with WootwareR4,349.00
R3,149.00
Save: R 1,200!
AMD 100-100001405WOF Ryzen 5 9600X 5.40GHz 6-Core Zen 5 Socket AM...
In stock with WootwareR5,799.00
R4,499.00
Save: R 1,300!
AMD 100-100001904WOF Ryzen 5 7500X3D 4.50GHz 6-Core Zen 4 Socket ...
In stock with WootwareR6,799.00
R4,999.00
Save: R 1,800!
XPG AX5U6000C3016G-DTLABRBK Lancer Blade RGB 32GB (2x16GB) DDR5-6...
In stock with WootwareR12,399.00
R9,999.00
Save: R 2,400!
Kioxia LSD10Z002TG8 EXCERIA PLUS G3 2TB M.2 2280 PCIe 4.0 x4 NVMe...
In stock with WootwareR8,299.00
R5,399.00
Save: R 2,900!
Microsoft Windows 11 Home 64-bit Operating System - DSP Pack
In stock with WootwareR3,599.00
R2,299.00
Save: R 1,300!























